VEOL - Örökségünk: a palóc kultúra varázsától a székely hagyományokig terjedő élmény – lenyűgöző koreográfiák és teljes nézőtér a táncgálán!

A tapolcai Batsányi Táncegyüttes két telt házas gálán mutatta be legújabb koreográfiáit a közönségnek. A palócoktól a székelyekig című gálájukon népi örökségünk néhány szeletéből adtak ízelítőt.

Vastag Richárd lenyűgöző koreográfiáját követően Dobó Zoltán polgármester köszöntötte a közönséget a Tamási Áron Művelődési Központban, ahol a táncos örökségünk legszebb alkotásainak gáláját rendezték meg.

Amint az elhangzott, napjainkban kulcsfontosságú kérdés, hogy a mindennapi életünkben milyen előnyöket hozhat számunkra a magyar kultúra megértése és ápolása. Az, hogy tudatában vagyunk annak, honnan származunk, és mit tettek elődeink azért, hogy ma ezen a gyönyörű nyelven beszélhessünk, alapvetően meghatározza identitásunkat. Akinek hiányzik ez a tudás, az nehezen találja meg helyét a világban, és az igazi boldogságot is elkerüli. Múlt nélkül a jelen nem építhető, és a jövő is bizonytalan. Ezt a megállapítást akkor is fenntartom, ha a globalizáció korában élünk, ahol a régi emlékek gyakran háttérbe szorulnak. Egy gálaműsor mindig lehetőséget teremt arra, hogy alámerüljünk nemzetünk kulturális gazdagságába, és elgondolkodjunk azon, honnan indultunk, és miért is olyan fontos számunkra mindaz, ami a színpadon megjelenik. A színpadon olyan érzéseket tapasztalhatunk meg, melyek legalább ötszáz éve foglalkoztatják a magyar emberek lelkét: a szerelmet, a bánatot, a boldogságot és a büszkeséget. Amikor képzett művészek mutatják be nekünk ezeket az élményeket, olyanok is átélhetik a csodát, akik nem foglalkoznak hivatásszerűen a művészettel. Az, hogy érzékeljük és értjük, a legfontosabb. Ha ez megvan, akkor kialakul köztünk egy olyan kötelék, amely túlmutat azon, hogy ki hogyan látja a világot. Ez a belső béke a nemzeti összetartozásunkat és közös élményeinket erősíti - mondta a polgármester, és arra kérte a közönséget, hogy e szemléletmóddal közelítsenek a műsorhoz.

A rendezvény során a közönség gazdag táncélményben részesült, hiszen Timár Sándor két lenyűgöző koreográfiáját, a tyukodi és domaházi táncokat mutatták be a Batsányi Táncegyüttes tagjai. Az est fénypontjaként a felnőtt csoport új koreográfiáját, a Táncok Pálpatakáról-t láthattuk, amelyet Opiczer Márton és Németh Rebeka, a Magyar Állami Táncegyüttes tehetséges művészei állítottak össze. A közönség lelkesen fogadta az utánpótlás csoport Savanyú Jóska című koreográfiáját, amely Vastag Richárd kreatív munkájának eredménye. Mihályi Gábor remek koreográfiáit, köztük a Hegyaljai bál, matyó tánc és rimóci tánc mozdulatait is láthattuk, míg Timár Sándor zempléni és csongrádi táncai, a Kanásztánc, a botoló, valamint a Szamos menti tánc varázsolták el a közönséget. A színvonalas gálaműsor végén az együttes szívből köszönetet mondott Dobó Zoltán polgármesternek és Tapolca város vezetésének a támogató hozzáállásért, valamint mindazoknak, akik adójuk egy százalékával segítették a csoportot. A táncosok különösen hálásak a szülőknek az önfeláldozó támogatásért és elkötelezettségért, amelyet az együttes iránt mutatnak. Az est varázslatos hangulatát Vizeli Bálint és zenekara biztosította, akik a táncok aláfestésével még emlékezetesebbé tették a gálát.

Related posts