"Csökkentsd a sebességet, barátom!" - így hívta fel a figyelmet a börtönből való visszatérése után az óbudai polgármester a rendszer problémáira.

Az óbudai önkormányzati ülés 205. május 21-én, baloldalt a fideszes képviselők üres helye - Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
"Olyan érzésem van, mintha az utóbbi időben elkerültük volna egymást."
Kiss László polgármester egyfajta humorral indította az óbudai önkormányzat első ülését, amit tavaly júniusi megválasztása óta végre kezdeményezhetett. Az elmúlt kilenc hónapja börtönben telt, de ezt a kokárdás öltönyben megjelenve szinte senki sem vette észre rajta. A polgármestert hivatali visszaéléssel, bűnszövetségben és üzletszerű vesztegetéssel gyanúsítják, valamint más bűncselekményekkel is. Az ülés előtt Kiss hosszasan, mintegy tizenöt percen át beszélt az ellene folyó eljárásról, valamint a hazai politikai, gazdasági és morális helyzetről, rendkívül heves stílusban, emelt hangon osztva meg véleményét.
Az Óbudai Városháza üléstermében olyan sűrűsödött az újságírók és fotósok hada, hogy a résztvevők számára szinte lehetetlenné vált a helyük elfoglalása. Míg a média figyelme érezhetően az eseményekre irányult, a kerület fideszes képviselőinek érdektelensége szembetűnő volt. A polgármester napirend előtti felszólalása alatt Puskás Péter, a fideszes frakció vezetője, és társai egyszerűen kivonultak a teremből. Puskás már az ülés előtt bejelentette a sajtónak, hogy nem kívánják végighallgatni Kiss beszédét, amelyet politikai fogolyként tartottak számon.
Az óbudai polgármester szenvedélyes beszéde nem csupán a vele szemben folyó eljárás politikai indíttatásáról és jogellenességéről szólt, hanem mélyebb, személyes ügyekre is rávilágított. Kifejezte felháborodását, hogy kilenc hónapnyi letartóztatása alatt az ügyészség nem tudott érdemi bizonyítékot felmutatni ellene. Emellett megosztotta a közönséggel, hogy a börtönben írt leveleit a gyermekeinek a hatóságok lefoglalták, amit ő egyértelmű manipulációnak tart, amelynek célja, hogy nyomást gyakoroljanak rá, hogy mondjon le a polgármesteri tisztségéről.
"Nem gondolom, hogy ebben az abszurd rezsim által uralt államban sokat kéne magyarázkodnom", kezdte a felszólalását Kiss. Abban a pillanatban, hogy ezt kimondta, az óbudai fideszes képviselők el is hagyták a termet. "Kimentek, amikor a dolgukat kéne végezniük", reagált a kormánypárti képviselők akciójára a polgármester. Később viszont korrigálta magát, mert a fideszes képviselők visszatértek a terembe, ahogy befejezte a napirend előtti felszólalását.
"Képviselőket és politikai szereplőket figyelnek meg, hamis információkat terjesztenek róluk, és bizonyítékok nélkül ítélik el őket."
A polgármester határozottan kijelentette, hogy bolondnak tartja azt, aki azt hiszi, hogy csendben tűrni fogja a történteket. Hozzátette, hogy azok, akik az ellene indított eljárást legitimnek vélik, tévednek. Kifejezte eltökéltségét, miszerint a rá nehezedő nyomás ellenére nem áll szándékában lemondani, hiszen "nincs olyan jogszabály, amely megakadályozná abban, hogy továbbra is itt végezze a munkáját".
Beszélt arról is, fél tőle, hogy a jelenlegi ellenzéki politikusokat, így például a tiszás Magyar Pétert vagy Ruszin-Szendi Romuluszt eléri a hatalom keze, ahogy őt is. Ugyanakkor részben örül a szerinte teljesen jogellenes és politikailag motivált eljárásnak vele szemben, mert látja, mire képes a hatalom, és azt is, hogy ezt nem szabad hagyni.
"Bárki, aki bármilyen politikai nézetet képvisel, és szeretné megakadályozni a Fidesz korrupcióját, az biztosan szembesül ezzel a rezsimmel. Ezt jól tükrözi az én tapasztalatom is."
"Magyarországon nyomor van, egy abszurd diktatúra utolsó vergődését látjuk", mondta a polgármester, aki azt mondta, a jelenlegi rendszer "a polgárháború szélére sodorta az országot". Szerinte a rendszer abszurditását jelzi például az infláció is, amit akkor is megtapasztalt, amikor a börtönből való szabadulása után először ment vásárolni a gyerekeivel. "Az árak láttán én azt hittem, hogy a Holdon vagyok", mondta a börtönből pár napja szabadult polgármester.
Mielőtt a képviselők szavaztak volna az ülés napirendjéről, Kiss felhívta a figyelmet arra, hogy az önkormányzat normális működésének helyreállításához elengedhetetlen a demokrácia. A polgármester szavai hatalmas tapsot váltottak ki a képviselők többségétől, miközben a fideszes frakció tagjai is visszatértek a terembe. Amint helyet foglaltak, hangos és zavaros bekiabálásokkal próbálták megzavarni a polgármestert, aki azonban határozottan megállította őket. "Vegyél vissza a tempóból, öregem," figyelmeztette Kiss a fideszes Kozma Jánost. Miután a feszültség alábbhagyott, és a polgármesterrel való összezörrenés is megszűnt, a képviselők végül egyhangúlag megszavazták a napirendet.
Kiss László szerdán azért tudta személyesen, élőben levezetni a képviselő-testületi ülést, mert kilenc hónap után, május 14-én szabadlábra helyezték, majd két nappal később szabadulhatott is a börtönből. A 2024 júniusában újraválasztott óbudai polgármesternek tavaly októberben még a fogdából kellett összehívnia Óbuda-Békásmegyer alakuló önkormányzati ülését. A fogdában volt akkor is, amikor letette a polgármesteri esküjét a nem mindennapi alakuló ülésen.
A DK-s polgármester letartóztatása 2024 augusztusában történt, ami nem csupán őt érintette, hiszen az óbudai politikai táj egyre inkább a korrupciós vádak kereszttüzébe került. A júniusi önkormányzati választásokat követően a kerület ex-MSZP-s alpolgármestere, Czeglédy Gergő is a rácsok mögé került, ezzel tovább fokozva a helyi politikai feszültségeket.
A nyomozási adatok alapján 2019 októberében, miután Kiss polgármesterként hivatalba lépett, megállapodást kötött egy ismerősével. Ennek értelmében az általa irányított cégek folyamatosan megbízásokat kaptak az önkormányzattól. Cserébe azonban Kissnek, valamint más, az önkormányzatnál dolgozó hivatalos és nem hivatalos személyeknek is pénz visszatérítést kellett teljesítenie.
Az ügyészség megállapítása szerint az önkormányzat fiktív, túlárazott szerződéseket kötött olyan gazdasági társaságokkal, amelyeket kifejezetten erre a célra alapítottak. A színlelt vállalkozási megállapodásokban szereplő szolgáltatásokat és termékbeszerzéseket valójában nem a szerződött cégek valósították meg, hanem más cégek, és az elvégzett munkákért kevesebb pénzt kaptak, mint ami a szerződésekben szerepelt. Előfordult olyan eset is, hogy a vállalt feladatokat a helyi önkormányzat alkalmazottai végezték, nem pedig a megbízott cégek.
A Központi Nyomozó Főügyészség hivatali visszaélés, bűnszövetségben elkövetett bűncselekmények, valamint üzletszerű hivatali vesztegetés gyanújával indított eljárást. Az ügyben több gyanúsított is érintett, köztük egy önkormányzati képviselő a III. kerületből, valamint egy gazdasági társaság ügyvezetője.
Kiss a vádakat már a kezdetektől fogva elutasítja, és úgy véli, hogy az ügy miatt nem indokolt lemondania. A DK úgy véli, hogy néhány magas rangú állami tisztségviselő rendelte el az eljárást az óbudai polgármester ellen, céljuk pedig a politikai megbuktatás. Sára Botond főispán törvényességi felhívás keretében követelte a polgármester bérének visszafizetését, mivel véleménye szerint a letartóztatás alatt nem képes dolgozni. Ezzel szemben az óbudai önkormányzat álláspontja az, hogy Kiss még így is képes ellátni feladatait.