Valóban hatékony fegyvernek számít a kínai "Halálcsillag"?

Kínai katonai innovátorok azt hirdetik, hogy sikerült megalkotniuk egy lézerfegyvert, amely a Halálcsillag koncepcióját valósítja meg, és rendkívüli pontossággal célozza meg áldozatait. Azonban sokan szkeptikusak a bejelentés kapcsán, mivel a technológia megvalósítása ellentmond az energiamegmaradás törvényének.

Kínai tudósok állítják, megépítették a konvergáló energiasugár fegyvert, vagyis a Star Wars Halálcsillagját. Igaz lehet, vagy csak túlteng bennük a George Lucas-rajongás? Bár egy éve még az a hír járta be a nemzetközi sajtót hogy elvileg lehet birodalmi lézerfegyvereket készíteni, de a gyakorlatban még nem képesek rá a hadi fejlesztők, úgyhogy nem kell félni, most mégis azt állítják kínai hadmérnökök, hogy realizálható. Az amerikai légierő tavaly éppen azt kutatta, hogy lehetséges-e olyan lézer létrehozása, ami olyan nagy teljesítményű, hogy komoly károkat okozhat, és elég fókuszált ahhoz, hogy sima, keskeny sugarat alkosson.

A többmódusú optikai szálak ugyan sokkal erősebb, három-kilencszer nagyobb infravörös fényt is ki tudnak bocsátani, de a szóródás miatt rendezetlen és nem eléggé fókuszált sugarakat generálnak - vagyis nagy távolságokon nem olyan erősek.

Most érdemes egy rövid időre megállni, és visszaemlékezni arra a drámai pillanatra, amikor a Halálcsillag véglegesen megsemmisítette Alderaant: nyolc lézersugár összpontosult egyetlen helyen, ezzel létrehozva egy rendkívül erőteljes lézert, amely képes volt elpusztítani a bolygót. Érdekes fejlemény, hogy a South China Morning Post hírei szerint a kínai tudósoknak sikerült kifejleszteniük egy új típusú mikrohullámú fegyvert, amely képes több nagy teljesítményű elektromágneses hullámot egyesíteni, és ezeket precízen egy célpontra irányítani.

A gyakorlat során az történik, hogy különféle helyszínekre telepített, mikrohullámú sugárzást kibocsátó berendezéseket finoman hangolnak össze. Ennek eredményeként egy hatalmas és intenzív energiasugár keletkezik. Azonban ez a folyamat nem mentes a kihívásoktól, hiszen a levegőben lévő por és a nedvesség is képes szétszórni a kibocsátott sugarakat, így a pontos irányítás rendkívül lényeges feladat.

A kínai BeiDou műholdas helymeghatározó rendszer csak egy centiméteres pontosságú helymeghatározásra volt képes, de most a kutatók a lokalizálást még precízebbé tudták tenni a járművekbe épített lézeres távmérő eszközökkel. A járművek összehangolását optikai kábelekkel érték el: a tüzelési szinkronizálásnak a másodperc 170 billió részén belül kell történnie, ezért optikai szálak segítségével összekapcsolták az átviteli platformokat. A járműveket közvetlenül egy központi rendszer irányította a milliméteres pontosság elérése érdekében, mivel

A járművekre telepített lézeres lokátorok elengedhetetlenül fontosak, azonban kulcsfontosságú, hogy ezek abszolút vízszintes helyzetben helyezkedjenek el. Bármilyen irányú elmozdulás esetén a mikrohullámok sugárzása nem a kívánt szögben történik, ami zavart okozhat a működésükben.

A kutatások során sikerült felfedezni egy érdekes jelenséget, amelyet szinergiának nevezünk. Ez azt jelenti, hogy a mikrohullámú sugarak együttműködése olyan hatást eredményezett, amely felülmúlta a külön-külön mért sugárzások összesített hatását. Azonban ez a megállapítás ellentmond az energiamegmaradás törvényének, ami miatt sokan szkeptikusan fogadták a kutatás eredményeit. Ha mégis bebizonyosodik a koncepció működőképessége, akkor lehetőség nyílna műholdak blokkolására vagy akár energiának az űrből történő Földre történő sugárzására.

Related posts