Ukrajnát mélyen érinti a magyar közvélemény álláspontja.

A Voks 2025 véleménynyilvánító szavazás célja, hogy a magyar emberek közvetlenül is kifejezhessék álláspontjukat Ukrajna európai uniós tagságáról. A kezdeményezésre azonban dühös reakció érkezett Kijevből: az ukrán sajtó heves támadást indított a magyar kormány és a magyar állampolgárok ellen, amiért merészelnek kérdéseket feltenni.

A Jevropejszka Pravda beszámolója szerint a magyar kormány olyan szavazólapokat juttat el a választókhoz, amelyek "manipulatív" és "félelemkeltő" jellegűek, továbbá "zavaró eszközökkel" igyekszik megakadályozni Ukrajna EU-csatlakozását. A cikkben az is olvasható, hogy Orbán Viktor kormánya megpróbálja megfélemlíteni a lakosságot, és azt sugallja, hogy Ukrajna belépése súlyosan károsítaná a magyar gazdaságot.

A Voks 2025 szavazólapokat biztonsági papírra nyomtatták, hivatalos dokumentumokhoz használt szálakkal. Minden egyes lapot közjegyző jelenlétében ellenőriznek, hogy kizárják a visszaéléseket. A véleménynyilvánítás postai úton történik, a szavazás lezárásáig ingyenes válaszborítékkal lehet visszaküldeni a lapokat. A szavazás eredménye - bár nem jogi értelemben kötelező - politikai értelemben irányadó, ezt a kormány előre jelezte.

A cikk megjegyzi, hogy a magyar kormány folyamatosan aggasztó üzeneteket közvetít a lakosság felé, hangsúlyozva, hogy Ukrajna uniós tagsága "óriási hátrányokat jelentene Magyarország számára". Ráadásul az állítások szerint ez évente százezer forinttal terhelné meg a családokat, veszélyeztetve a nyugdíjak, a mezőgazdasági támogatások, valamint a munkahelyek és a közbiztonság fenntartását.

A Századvég Alapítvány elemzése alapján Ukrajna uniós csatlakozása évente 2000 milliárd forintot jelentene Magyarország számára, ami háztartásonként közel félmillió forint többletkiadást jelentene. Ugyanakkor nem csupán gazdasági szempontokat érdemes figyelembe venni: a biztonsági kockázatok is aggasztóak. A hazatérő katonák visszailleszkedése, az ellenőrizetlen fegyverek elterjedése és a szervezett bűnözés már most is komoly problémát jelent - ha Ukrajna belépne az EU-ba, ezek a kihívások más tagállamokat is érintenének.

A szakértő arra is figyelmeztetett, hogy ha Ukrajna előbb válik taggá, mint ahogy a szükséges reformokat végrehajtja, az hosszú távú veszélyt jelent az egész közösségre.

Az ukrán források szerint a magyar kormány véleménye az, hogy "Ukrajna belépése súlyosan károsítaná a magyar gazdaságot."

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara véleménye szerint "az ukrán agrárgazdaságok koncentrált szerkezete lehetővé teszi számukra, hogy gyors ütemben elárasszák az EU piacát", ami komoly fenyegetést jelenthet a magyar mezőgazdaság számára.

Az agrárbüdzsé véges, és egy olyan ország, amely az EU termőföldjeinek harmadával rendelkezik, komoly versenytársa lenne a magyar gazdáknak - támogatásban és termelésben egyaránt.

Az ukrán sajtó nem először próbálja lejáratni a magyar kormány döntéseit. Egy évvel ezelőtt is hasonló hisztérikus hangnemben bírálták a kapcsolatokkal kapcsolatos nemzeti konzultációt.

A magyar kormány - ellentétben a brüsszeli nyomással - teret ad az állampolgároknak, hogy kifejezhessék véleményüket. Ezt nevezzük demokráciának. Aki ezt kritizálja, valójában nem csupán a kormányt támadja, hanem megkérdőjelezi a magyar emberek jogát arra, hogy beleszóljanak a saját jövőjük alakulásába.

Related posts