Egy közösségi kezdeményezés keretében több mint háromezer makákó szociális interakcióit és viselkedésmintáit figyelik meg és rögzítik.

A majmok viselkedéséről szóló adatbázis azt is megmutatja, hogy milyen lehetne a tudomány és a tudástermelés a nyitottabb, kollaboratívabb felfogása.

A MacaqueNet egy különleges adatbázis, amely a világ 24 makákófajának közül 14 faj szociális viselkedésével kapcsolatos információkat gyűjt össze. Az Exeteri Egyetem által közzétett hírek szerint ez a projekt, amely 2017-ben indult, mára igazi globális kutatói együttműködési platformmá vált. Ez a fejlődés nemcsak a makákók viselkedésének mélyebb megértését szolgálja, hanem az open science projektek hatékony működésének fontosságát is hangsúlyozza.

A projekt weboldalán hangsúlyozzák a kutatásaik jelentőségét: "A makákók vizsgálata úttörő szerepet tölt be a viselkedésökológia területén, különösen a különböző fajok összehasonlító kutatásában. E majmok számos eltérő élőhelyen találhatóak, és rendkívüli morfológiai, valamint viselkedésbeli alkalmazkodásokat mutatnak az eltérő társadalmi-ökológiai környezetekhez. Bár alapvető társas szerveződésük hasonlóságokat mutat, a fajok közötti társas viszonyok jelentős eltéréseket tükröznek, különösen a hierarchiák és rokonsági kapcsolatok terén. A makákók kutatása elengedhetetlen a társas kapcsolatok evolúciójának mélyebb megértéséhez."

Jelenleg ez a legnagyobb nyilvánosan kereshető adatbázis az állatok társas viselkedéséről - a hálózat bemutatásának a Journal of Animal Ecology című folyóirat is nagyobb tanulmányt szentelt. "A projekt valójában arról szól, hogy egy együttműködőbb megközelítés felé mozdulunk el, ahol a különböző laboratóriumok, intézmények, vagy akár kontinensek kutatói összefognak, hogy együtt foglalkozzanak fontos kérdésekkel. Az ilyen nagyszabású együttműködések elősegítik a megosztás kultúráját a kutatóközösségen belül, ösztönözve a kutatókat arra, hogy az adataikkal ők is közreműködjenek" - mondta Delphine De Moor, az Exeteri Egyetem Állatviselkedés-tani Központjának munkatársa.

A közösségi erőfeszítés nyolc év alatt 14 faj 61 makákó-populációjának szociális adatait gyűjtötte össze, így a projektben összesen több mint háromezer egyed (kétezer nőstény és ezer hím) szociális életét dokumentálják. Ezeket az adatokat az elmúlt évtizedekben több mint 90 kutató gyűjtötte össze 56 különböző terepi helyszínen, állatkertben vagy kutatóközpontban.

Mivel a nyíltan hozzáférhető adatok száma folyamatosan növekszik, és kérésre szinte bármilyen információ elérhető, a MacaqueNet a jövőben ideális példa lehet más hasonló nyílt tudományos adatbázisok számára.

Related posts