Több évtizeden át tartó zaklatás miatt történelmi magasságú, 620 milliárd forintos kártérítést ítéltek meg egy Oscar-jelölt filmipari áldozatainak.

Összesen 1,68 milliárd dollár, ami több mint 620 milliárd forintnak felel meg, kártérítést rendeltek el a 40 nő számára, akik James Toback, az Oscar-jelölt forgatókönyvíró és rendező ellen szexuális visszaélések és egyéb súlyos bűncselekmények vádjával léptek fel. Az ügyben részt vevő jogi képviselők szerint ez a metoo-mozgalom kezdete óta az egyik legnagyobb kártérítési ítélet, és New York államban is történelmi jelentőséggel bír - olvasható a Guardian cikkében.

A 2022-ben elindított kereset az Adult Survivors Act nevű törvény alapján született, amely egyéves időkeretet adott a régi, akár évtizedekkel korábban történt szexuális visszaélések jogi úton történő rendezésére.

A nők beszámolói alapján Toback több mint harminc éven át, 1979 és 2014 között zaklatta őket, gyakran filmes szerepekkel kecsegtetve őket New York utcáin. Az ügyvédek szerint az áldozatok tapasztalatai szinte egybevágnak: Toback hamis ígéretekkel csalta őket, majd szexuális cselekményekre kényszerítette, miközben megfélemlítette vagy érzelmileg manipulálta őket.

A legfrissebb bírósági döntés értelmében 280 millió dollár (körülbelül 103 milliárd forint) kártérítést, illetve 1,4 milliárd dollár (nagyjából 515 milliárd forint) büntető jellegű kártérítést szabtak ki. Az utóbbi összeg célja, hogy világosan jelezze a hatalommal visszaélő egyének számára: az ilyen magatartás nem marad következmények nélkül.

"Ez a döntés nem csupán igazságot teremt - hanem visszaadja az áldozatoknak azt a hatalmat, amelyet korábban eltulajdonítottak tőlük" - nyilatkozta az egyik jogi képviselő. Kiemelte, hogy a felperesek reményei szerint ez az ítélet figyelmeztetésként szolgál majd más, hasonló helyzetben lévő befolyásos egyének számára is.

Mary Monahan, az egyik kiemelkedő felperes így nyilatkozott: "Évtizedek óta hordoztam a vállamon ezt a traumát, és ma végre egy esküdtszék hitt nekem - nekünk. Ez az esemény mindent megváltoztat. Ez az ítélet nem csupán egy szám; ez egy erőteljes üzenet. Nem vagyunk eldobhatóak. Nem vagyunk hazugok. Nem vagyunk mások hatalmi játszmáinak melléktermékei."

Toback, aki a Bugsy című film forgatókönyvéért Oscar-jelölést nyert, már többször is visszautasította a rá irányuló vádakat, hangsúlyozva, hogy minden esemény kölcsönös egyetértésen alapult. Mivel a férfi nem jelent meg a bírósági tárgyalások során, januárban a bíróság ítéletet hozott ellene, és a per már csak a kártérítések összegének meghatározásáról zajlott.

A Metoo mozgalom 2017-es fellendülése óta folyamatosan napvilágra kerülnek a korábban eltussolt szexuális visszaélések esetei, amelyek sokkolóan érintik a közvéleményt. Kiemelkedő ügyként említhetjük Harvey Weinstein perét, akit több mint harminc nő vádolt meg nemi erőszakkal és zaklatással. Az ő elítélése csak a jogi keretek módosítása után válhatott valósággá, ami jól illusztrálja, hogy mennyire fontos a jogi reform a nemi erőszak áldozatainak védelme szempontjából. Hasonlóan jelentős figyelmet kapott Sean "Diddy" Combs ügye, amely újabb példája annak, hogy a hatalommal való visszaélés milyen mélyen gyökerezik Hollywood kultúrájában, és hogy a változás sürgetése mennyire elengedhetetlen a jövő védelme érdekében.

Related posts