Valóban, a macskák anatómiája olyan, hogy a hátsó részük mindenfelé érintkezik, amikor letelepednek. Ezért érdemes odafigyelni, hogy hol pihen meg a kis kedvencünk!

A címben feltett kérdés valószínűleg sok macskatartó fejében megfordult már, de valószínű, hogy kevesen gondolták volna, hogy rúzst fogjanak a kezükbe, hogy tudományos közelítéssel próbáljanak választ találni rá. Ám egy tennessee-i (más források szerint floridai) hatodikos, Kaeden Griffin és édesanyja, Kerry Hyde, aki etológusként a macskák viselkedésére specializálódott, ezt a kreatív kísérletet választotta az iskolai tudományos versenyhez. Kísérletük célja, hogy felfedezzék, vajon a macskák hogyan reagálnak a rúzs színére és illatára, ezzel új perspektívát adva a macskák és emberek közötti interakciók megértéséhez.

Valószínűleg ez magyarázza azt is, hogy a macskákat sikerült együttműködésre bírni, ugyanis első lépésként a kísérlethez rúzzsal kenték be a macskák ánuszát (Hyde külön hangsúlyozta, hogy ehhez mérgező anyagoktól mentes rúzst használtak). A macskákat ezután különböző helyekre ültették, megjutalmazták őket érte, és megvizsgálták a nyomokat.

Kiderült, hogy a hosszú és közepes szőrű macskák nem hagynak hátra ánusznyomokat a kemény felületeken, mint például az asztalon, a konyhapulton vagy a padlón. Azonban az ágyneműn és a ruhákon már fellelhetők voltak apró szennyeződések. Érdemes megjegyezni, hogy a kísérlet során nem vizsgáltuk a rövid szőrű macskákat.

A kísérlet, amely alapját képezi ennek a diskurzusnak, még 2021-re nyúlik vissza, de a téma iránti érdeklődés a Reddit és a Facebook közösségi platformokon ismételten felélénkült. Az eredmények biztatóak, de a valódi hitelességük csak akkor lenne biztosítható, ha nagyobb léptékben és reprodukálható módon megismételnék őket. Így ha valaki éppen doktori téma után kutat, itt egy remek lehetőség!

Related posts