Valóban, Magyarország Kína elsődleges célpontjává vált a kontinensen, hiszen tavaly az európai beruházásaik 44%-a ide irányult.
"Jelenleg Magyarország az Európába irányuló kínai beruházások első számú célpontja. A tavalyi évben az Európába irányuló kínai beruházások 44 százaléka Magyarországra érkezett"- mondta Szijjártó Péter kedden Pekingben, a Facebook-on közvetített bejelentkezésében.
A külügyminiszter abban a parkban állt a kamera előtt, amelyet a kínai állami vezetők hagyományosan használnak a külföldi vendégek fogadására. Elmondta, hogy nemrégiben fejezte be a Vang Ji kínai külügyminiszterrel folytatott legújabb személyes megbeszélését, amely már a 21. alkalom volt az elmúlt egy évtized során, amikor is a két fél találkozott.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy örömteli hír, miszerint Kína továbbra is elkötelezett az együttműködés fenntartása mellett, amelynek színvonala is magas marad. Ezt követően Vang Ji szavait idézte, aki kiemelte, hogy a kínai cégek "kifejezetten kedvező körülmények között érzik magukat Magyarországon". Az országunk gazdasági semlegessége lehetővé teszi, hogy mind a nyugati, mind a keleti vállalatok számára teret biztosítsunk. Szijjártó hangsúlyozta: "Nem teszünk különbséget a beruházók között csupán a származási országuk alapján. Minden olyan befektető, aki tiszteletben tartja a magyar jogszabályokat, szabadon működhet nálunk."
Szijjártó szerint jelenleg több mint 4000 milliárd forintnyi értékben zajlanak nagy kínai beruházások Magyarországon, emellett felbuzgott a turizmus, a hozzánk látogató kínai turisták száma is folyamatosan nő. A külügyminiszter szerint idén a kínai látogatók által Magyarországon eltöltött vendégéjszakák száma már meghaladta a koronavírus-járvány előtti csúcsot, ezért
Megkezdődnek a tárgyalások a légiközlekedési együttműködés módosításáról, amelynek célja a kínai nagyvárosok és Budapest közötti járatok számának növelése, a jelenlegi heti huszonegyről. Ezen kívül a felsőoktatási együttműködés is szorosabbá válik, hiszen a hatodik Konfuciusz Intézetet fogják alapítani Magyarországon, ezúttal a Győri Egyetemen.
A mezőgazdaságra áttérve Szijjártó azt mondta, a két nemzet munkacsoportjai elkezdtek ülésezni, hogy újra lehessen magyar baromfit és magyar sertést exportálni Kínába. Ehhez a külügyminiszter szerint úgynevezett regionalizációs megállapodást kellene kötni, ennek értelmében akár sertéspestis vagy madárinfluenza felbukkanása esetén sem kellene a kínai hatóságoknak egész Magyarország területére érvényes exportkorlátozást elrendelnie.
Szijártó ezután emlékeztetett a májusban bejelentett új magyar-szerb határátkelőre, amely a röszkei térségben fog megvalósulni. A tervek szerint ez a létesítmény Európa legnagyobb és legmodernebb határátkelőjévé válhat. Ezt a háromoldalú magyar-kínai-szerb együttműködés keretében hozta fel, hangsúlyozva, hogy "a Budapest-Belgrád vasútvonal építése valódi sikertörténet." Emellett kiemelte, hogy
a Magyarországot Szerbiával összekötő kőolajvezeték építését is háromoldalú lapon lenne a legjobb végrehajtani.
A külügyminiszter végül kritikát fogalmazott meg az EU által a kínai elektromos autóipar ellen bevezetett vámokkal kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy ezek a lépések komoly kockázatot jelentenek az európai versenyképességre és a gazdaságra. A vámok célja, hogy megóvják az európai piacot a kínai elektromos járművek áradataitól, ám a miniszter véleménye szerint a jelenlegi intézkedések inkább hátrányos következményekkel járhatnak. Emellett az ukrajnai konfliktus eszkaláló veszélyei miatt is kifejezte aggodalmát, rámutatva a folyamatosan megjelenő "felelőtlen nyilatkozatok és döntések" súlyos következményeire, amelyek egyre pusztítóbb fegyverek harctéri alkalmazásához vezethetnek.
Magyarország és Kína határozottan a békepárti álláspontot képviseli, és mindketten aktívan szót emelnek a béke érdekében. Kiemelték, hogy elengedhetetlen elkerülni a konfliktusok eszkalációját. Az illetékes hozzátette, hogy reméli, Donald Trump, az Egyesült Államok volt elnöke, január 20-án visszatér hivatalába, és optimista a republikánus politikus béketeremtési törekvéseinek sikerét illetően. Emellett megemlítette az ENSZ keretein belül tervezett Béke Barátai csoportot, amelynek célja, hogy hangsúlyozza: Ukrajnában a harc helyett más megoldásokat kell keresni – ez a nézőpont pedig erősen oroszpártinak tekinthető. A csoport megalakulásának ötlete Magyarország kezdeményezéséből ered.
Szijjártó véleménye szerint soha nem volt még ennyire időszerű a kínai-brazil békejavaslat, mint a jelenlegi helyzetben. "Magyarország és Kína együtt fogja képviselni a béke ügyét a jövőben is" – fogalmazott.