Szijjártó Péter kifejtette: "Ez csupán egy alapvető fizikai probléma."

Magyarország még szorosabbra kívánja fűzni az együttműködését a Türk Államok Szervezetével (TÁSZ), amely együttműködésből hazánk már eddig is igen sokat profitált - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.

Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, valamint Kubanicsbek Ömüralijev, a Türk Államok Szervezetének főtitkára, 2025. május 21-én a Várkert Bazárban tartott sajtótájékoztatón ismertették a Türk Államok Szervezetének informális csúcstalálkozójának legfontosabb eredményeit. Az esemény során számos aktuális kérdést vitattak meg, amelyek a tagállamok közötti együttműködést érintik. MTI/Bodnár Boglárka

A minisztérium hivatalos közleménye alapján a tárcavezető a TÁSZ informális csúcstalálkozóját követően tartott sajtótájékoztatón kifejtette, hogy Magyarország hét évvel ezelőtt csatlakozott megfigyelőként a szervezethez. Azóta a globális helyzet drámai módon átalakult, és ezek a változások még inkább hangsúlyozzák az együttműködés fontosságát a türk államokkal.

Kiemelte, hogy

Hazánk kiemelkedő eredményeket ért el ezen a területen, amit jól tükröz, hogy a TÁSZ európai központja Budapestre került. A központ vezetésére a tagállamok döntése szerint Hendrich Balázs, korábbi isztambuli főkonzul került kinevezésre.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy napjainkban az emberiség egy különösen veszélyes időszakot él át. Európa szembesül a biztonság, a gazdaság és az energiaellátás terén jelentkező komoly kihívásokkal, azonban...

Magyarország a türk államokkal való együttműködés révén sikeresen navigálja a kihívásokat, így hatékonyabb megoldásokat találva a felmerülő problémákra.

Aláhúzta, hogy a türk államok a mostani turbulens időszakban is meg tudtak erősödni gazdaságilag, az elmúlt években húsz százalékkal növelték a bruttói hazai terméküket (GDP), a TÁSZ tagországai között pedig ötven százalékkal bővült a kereskedelmi forgalom.

Ebből mi is kivetettük a részünket, hiszen kereskedelmi forgalmunkat a türk államokkal megdupláztuk. A jelentős infrastrukturális fejlesztések következtében, amelyek a türk országokban valósultak meg, várhatóan körülbelül egy héttel csökken a szállítási idő Európa és Kína között. Magyarország ügyesen kihasználta azt a kedvező helyzetet, hogy a türk államok gazdasági növekedése töretlenül folytatódik.

- emelte ki.

Erre példaként említette, hogy Magyarország és Törökország legnagyobb vasútépítő vállalata stratégiai szövetséget kötött egymással, magyar gyógyszeripari cégek rövidesen megkezdhetik Azerbajdzsánban a termelést, jövő héttől új légijárat köti össze Magyarországot Kazahsztánnal, Üzbegisztánban egy ipari park jött létre kifejezetten a magyar vállalatok számára, Kirgizisztánban pedig magyar részvétellel épül vízerőmű.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország energiaellátása jelenleg elképzelhetetlen lenne a türk államok támogatása nélkül. Ezt nem politikai, hanem tisztán fizikai szempontból közelítette meg, hiszen a földgázszállítmányok jelentős hányada már a Török Áramlat vezetéken keresztül érkezik az országba.

Rávilágított, hogy Azerbajdzsánban magyar vállalatok részesedést szereztek a kőolaj- és földgázmezőkben. Kazahsztánban a közelmúltban elindult a Mol földgázkitermelése, míg Üzbegisztánban és Kazahsztánban atomerőművek építéséről határoztak, amelynek során magyar fejlesztések és technológiák bevonására is számítanak.

A Türk Államok Szervezete által képviselt régió mára a világ harmadik legnagyobb kőolaj- és földgázforrásává nőtte ki magát. Ennek következtében Magyarország szoros együttműködése ezekkel az országokkal az energiaellátás szempontjából rendkívül fontos és jelentős szerepet játszik.

- úgy gondolta.

A miniszter a biztonság témáját is érintette, és a TÁSZ-t valódi "békeszervezetként" méltatta, amely a "béke elkötelezett védelmezője". Hangsúlyozta, hogy három súlyos fegyveres konfliktus kapcsán ezek az országok a legnagyobb eséllyel hozzájárulhatnak a helyzet rendezéséhez és a tartós béke megteremtéséhez.

Törökországot dicsérték az ukrajnai konfliktusban betöltött közvetítő szerepéért, emellett örömmel fogadták, hogy az azeri-örmény feszültség kapcsán is sikerült elérniük egy békemegállapodás szövegének kidolgozását.

Bejelentette, hogy a nap során egy nyilatkozatot fogadtak el, amely kedvező lehetőségeket teremt Afganisztán stabilizálására. Ezzel a lépéssel jelentős lépést tehetnénk a globális terrorizmus egyik komoly forrásának felszámolása felé.

"A béke és a világ biztonsága érdekében a türk államok nagyon komoly erőfeszítéseket tettek, sikeres erőfeszítéseket tettek, és Magyarország békepárti politikájával kíván hozzájárulni ehhez" - tette hozzá. "A Türk Államok Szervezete minden elemében sikeres szervezet, Magyarország sokat profitált az eddigi együttműködésből. Érdekeltek vagyunk abban Magyarország sikere érdekében, hogy még szorosabbra fűzzük az együttműködést" - összegzett.

Related posts