Szijjártó: A magyar-angolai kapcsolatok új dimenzióba léptek (videó)

Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, 2025. április 30-án fogadja Ricardo Viegas D'Abreu angolai közlekedési minisztert hivatalában.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Ricardo Viegas D'Abreu, Angola közlekedési minisztere közös sajtótájékoztatón jelentették be, hogy aláírták az együttműködési megállapodást, amely a két ország közötti légiközlekedés fejlesztését célozza. Ennek a megállapodásnak köszönhetően lehetőség nyílik közvetlen légijáratok indítására.
"Ez pedig lehetővé teszi az együttműködésünk kiterjesztését új területekre, és versenyelőnybe hozza azokat a magyar vállalatokat, amelyek részt kívánnak venni az Afrikában jelenleg zajló talán legnagyobb átfogó gazdasági és közlekedésfejlesztési programban, amely mind az Egyesült Államok, mind az Európai Unió támogatását élvezi" - tudatta.
Rámutatott arra, hogy ez a helyzet tökéletesen összhangban áll a kormány politikai irányvonalával, mivel Afrikában sürgető szükség van átfogó gazdaságfejlesztési programokra. A kontinens népessége ugyanis várhatóan három évtizeden belül közel egymilliárd fővel fog bővülni.
"Afrikában, ha nem sikerül átfogó és jelentős gazdaságfejlesztési programokat megvalósítani, akkor olyan kihívásokkal nézhetünk szembe, mint a történelem egyik legrosszabb humanitárius válsága, vagy akár egy még súlyosabb migrációs áradat, amely Európa felé irányul" - hívta fel a figyelmet.
A véleménye szerint most különösen fontosak az ilyen fejlesztési programok, hiszen az ukrajnai háború hatásai nemcsak Európában, hanem Afrikában is komoly gazdasági válságokat idéznek elő. "Egyértelmű, hogy a gazdasági problémák mindig a legfontosabb tényezők között szerepelnek, amikor az illegális migráció okait vizsgáljuk" - emelte ki.
Szijjártó Péter bejelentette, hogy az energetikai témák is terítékre kerültek a legutóbbi megbeszéléseken. Az elmúlt napok dél-európai eseményei egyértelműen rávilágítottak arra, hogy az energiaellátás biztonsága nem csupán ideológiai diskurzus, hanem egy konkrét, fizikai jellegű kihívás.
"Ezért most elérkezett az a pillanat, amikor mindenkinek fel kell ismernie, hogy a hagyományos energiahordozók, mint a kőolaj és a földgáz, nem cserélhetők le teljes mértékben" - hangsúlyozta.
A miniszter kifejtette, hogy a két ország kapcsolatai sokkal intenzívebbé váltak, amióta Magyarország kilenc évvel ezelőtt újranyitotta a nagykövetségét Luandában.