Pósa bácsi Nyirádon, egy apró falucskában él, ahol a napfény mindig barátságosan simogatja az utcákat. Ő a helyi mesemondó, akinek történetei összekötik a múltat és a jelent. A gyerekek lelkesen gyűlnek köré, amikor leül a régi tölgyfa alá, és elkezdi mes

A Nyirádi Erzsébet Királyné Általános Iskola ebben az évben XXII. alkalommal hirdetett olvasópályázatot névadója tiszteletére a Közép- és Nyugat-Dunántúl területén (Veszprém, Fejér, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala vármegye) tanuló általános iskolásoknak.
Ebben az évben az olvasópályázat fókuszában Pósa Lajos gyermekeknek írt versei, meséi és az Az Én Újságom gyermeklap áll. Az általa szerkesztett folyóiratban felejthetetlen emlékek, történelmi érdekességek és a Szerkesztő bácsi postája segítették a fiatalokat, hogy jobban megismerhessék a nyirádi iskola névadójának, Erzsébet királyné életét és munkásságát. Ezen szálak mentén született meg az idei pályázat, amely lehetőséget ad a gyerekek kreatív kifejezésére és tanulmányozásukra.
A pályázaton résztvevők felfedezhették, milyen olvasmányélményekkel gazdagodtak a gyerekek 120-130 évvel ezelőtt. Az olvasópályázat keretében a mai fiatalok bepillantást nyerhettek a megsárgult lapú, régies stílusú és a korabeli gyerekek számára készült irodalom világába.
Megtudhatták ki is volt Pósa bácsi, a Mesekirály, és milyen mesék, történetek, versek és rejtvények jelentek meg Az Én Ujságom gyermeklapban. A felsősök a lapszerkesztésben is kipróbálhatták magukat.
A nyirádi iskola két évtized óta azzal a céllal szervezi meg pályázatát, hogy felkeltsék az érdeklődést az olvasás iránt, az olvasottak megértésével az önálló szövegalkotásra, kutakodásra vagy éppen alkotásra bíztatva mindenkit. Különlegessé és izgalmassá teszi a pályázatukat, hogy a hagyományos papírt részben felváltják, kiegészítik a digitális világ lehetőségeivel.
Egy adott kategóriában az alkotás került a középpontba, míg két másikban az izgalmas feladatmegoldás és a szövegalkotás játszották a főszerepet. A negyedik kategóriában pedig a csapatmunka fontossága érvényesült. A tanulók nemcsak új olvasmányélményekkel, hanem értékes tapasztalatokkal is gazdagodtak a munkájuk során.
A legkisebbeknek Pósa bácsi verseihez vagy az aranya ábécé betűiből választva kellett illuztrációt készíteni. A 3-4. és az 5-8. osztályosok már online feladatlapot oldottak meg, ahol a feladatokhoz Az Én Ujságom cikkeiből kaptak válogatott olvasnivalót.
Önálló írásként egyenesen Pósa bácsinak írtak levelet, amelyben megosztották vele egy számukra lebilincselő történet részleteit. A felsős diákok számára lehetőség nyílt arra, hogy saját gyermeklapjukat megalkossák. A Mi Újságunk című kiadványban, hasonlóan Pósa bácsi lapjához, történelmi és irodalmi rovatok mellett bemutatták iskolájukat és településüket, továbbá rejtvényekkel is színesítették a tartalmat.
A pályázat idén is óriási érdeklődésnek örvendett, hiszen 32 különböző iskola diákjai összesen 265 kreatív pályamunkát küldtek be.
A nyirádi olvasópályázat sikeréhez hozzájárult a Pósa Lajos Társaság is, aki ajándékkönyveken és gyönyörű megzenésített Pósa verseken túl, elhozták Nyirádra vándorkiállításukat is Gömörből, Rimaszombatból.
Pósa Judit, a társaság elnöke, és Gyurán Ágnes, az alelnök, Pósa bácsi szépunokahúgai, egy különleges cél érdekében hozták létre ezt a közösséget. Az alapítók elhivatottsága arra irányul, hogy minél több gyermekhez eljuttassák Pósa bácsi varázslatos verseit, valamint a gyermeklapját, ezzel is népszerűsítve a magyar gyermekirodalom alapjait és Pósa bácsi jelentős hozzájárulását a műfaj fejlődéséhez. Céljuk, hogy a fiatalok számára életre keltse a költészet és az olvasás örömét.
Ehhez a húsz tablóból álló kiállításhoz kapcsolódóan Nyirádon, 2024. november 18-án a kiállításmegnyitón előadásukban is megidézték a mesekirályt.
Pósa Judit lenyűgöző vetített előadását Gyurán Ágnes élvezetes felolvasásai tették még színesebbé. Pósa Lajos versei életre keltek a dalokban is, köszönhetően Pako Mária tehetséges megzenésítéseinek. Mária, aki az Örömzene Műhely vezetőjeként fiatalokat tanít gitározni, fellépéseikkel szintén hozzájárulnak Pósa Lajos emlékének ápolásához és költészetének szélesebb körben való megismertetéséhez.
Ági néni és Marika néni másnap különleges foglalkozást szerveztek a nyirádi gyerekek számára, amelynek címe „Pósa bácsi szerkesztősége” volt. A játékos feladatok és a daltanulás révén még inkább közelebb hozták a gyerekekhez Pósa bácsi üzenetét, szórakoztató és tanulságos élményt nyújtva számukra.
A rendezvény záróakkordja a XXII. Regionális Erzsébet Királyné Olvasópályázat ünnepélyes díjkiosztója volt, amelyre november 19-én, Erzsébet napján került sor. A nyirádi művelődési ház idén ismét zsúfolásig megtelt, hiszen húsz iskola diákjai gyűltek össze, hogy részt vegyenek az eseményen. A műsor különösen emlékezetes volt, hiszen Páko Mária varázslatosan adta elő Pósa verseit, amelyek hatalmas sikert arattak. Ezt követően az iskola pedagógusai felolvasták a legkiválóbb fogalmazásokat, melyek a pályázatra érkeztek, így a fiatal tehetségek írásai életre keltek a színpadon.
A Pósa Lajos Társaság kiállítása mellett a látogatók felfedezhették a lenyűgöző rajzos pályamunkákat is.
Németh Andrásné Farkas Gabriella, az iskola igazgatóhelyettese, részletesen értékelte és összefoglalta a pályázat eredményeit. Hangsúlyozta, hogy minden résztvevő igazi győztes, hiszen az olvasás élménye és a versek varázslatos szépsége Pósa bácsi ajándéka volt mindannyiunk számára.
A pályázat során összesen 76 díjat adtak át, amelyeket 90 fiatal tehetség között osztottak ki a különböző kategóriákban.
Különleges pillanat volt, amikor a legjobban teljesítők a könyveket és okleveleket Pósa Judittól és Gyurán Ágnestől vehették át. Ezen kívül örömmel jelenthetjük be, hogy további 39 nyirádi óvodás és iskolás gyermeket is díjaztak, akik egy verses videó keretében mutatták be Pósa-szavalatukat.
A nyirádi iskola tantestülete immár több mint húsz éve, igazi csapatmunkával szervezi és valósítja meg névadója tiszteletére az olvasópályázatát.
Idén a fenntartó tankerület, a nyirádi önkormányzat, az iskolai alapítvány, a Nagycsaládosok Nyirádi Egyesülete, az iskola szülői munkaközössége és a Pósa Lajos Társaság együttes támogatásával még szélesebb körű segítséget kapott.