A belügyminiszter kiválasztásában nem tudtak konszenzusra jutni, így a tárgyalások az osztrák koalíció létrehozásáról megszakadtak.

A szélsőjobboldali Szabadságpárt (FPOe) vezetője, Herbert Kickl (R) és az Osztrák Néppárt (OeVP) ideiglenes elnöke, Christian Stocker sajtókonferenciát tartanak a parlamentben, Bécsben, 2025. január 13-án, ahol a koalíciós tárgyalásokról számolnak be.
Zátonyra futottak az Ausztriában az FPÖ és az ÖVP között zajló koalíciós tárgyalások, miután a felek nem tudtak megegyezni annak részleteiről - írja a Standard. Arról, hogy mi következik ezután, az osztrák politikusok és az osztrák sajtó is csak találgat.
Ausztriában még tavaly szeptemberben tartottak parlamenti választásokat, azon a szélsőjobboldali-populista Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) kapta a legtöbb szavazatot. A többi párt azonban nem volt hajlandó velük kormányt alakítani, és sokáig a néppártiak, a szociáldemokraták és a liberálisok tárgyaltak egy koalíció megalakításáról.
Január elején aztán megszakadtak a koalíciós tárgyalások és lemondott az osztrák kancellár. Akkor a szélsőjobboldali Herbert Kickl kapott kormányalakítási megbízást, ő az osztrák néppárttal kezdett koalíciós tárgyalásokba.
A két párt között végzett elemzések azt mutatják, hogy tartalmilag lényegében hasonló álláspontokat képviselnek, különösen Oroszország és az orosz-ukrán háború értékelésében, ahol azonban markánsan eltérő véleményeket fogalmaznak meg. Az állami pozíciók elosztása viszont már a kezdetektől fogva komoly nézeteltérésekhez vezetett, és a felek nem tudtak közös nevezőre jutni.
A fő feszültségforrást a titkosszolgálatok felügyeletét is ellátó belügyminisztérium hatáskörének elosztása jelenti. Az FPÖ határozottan arra törekszik, hogy saját kezébe vegye a tárcát, míg az orosz befolyástól aggódó ÖVP igyekszik távol tartani a szabadságpártiakat a titkosszolgálatok irányításától.
Az ÖVP a napokban egy olyan javaslatot tett, amellyel kettébontották volna a belügyminisztériumot, és egy külön menekültügyi és bevándorlási minisztériumot alakítottak volna ki. A belügy az ő javaslatok szerint náluk maradt volna, míg a bevándorlási tárcát kapta volna az FPÖ. A szabadságpártiak elutasították ezt a javaslatot, és most az osztrák sajtó is azt találgatja, újra asztalhoz ülnek-e majd a felek.