"Egészen meglepődtem, hogy az ukrán elnök ennyire népszerűségnek örvend" - jegyezte meg kacskaringós iróniával az ukrán kormányfőhelyettes, miután szembesült az Orbán-kormány provokatív plakátjaival.

Olha Sztefanyisina budapesti látogatásán a kárpátaljai magyar kisebbség helyzetéről és Ukrajna EU-csatlakozásáról volt szó.
Ukrajna vállalta, hogy megvalósítja a nemzeti kisebbségekre vonatkozó tervet, beleértve azokat a feltételeket, amelyeket az Orbán-kormány támasztott Ukrajna EU-csatlakozásának a támogatásáért - derült ki Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és Olha Sztefanyisina ukrán miniszterelnök-helyettes, EU-integrációs és igazságügyi miniszter keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
A korai következtetések levonása talán még korai, de az, hogy a párbeszéd egy hosszabb szünet után újra elindul, már önmagában is jelentős üzenetet hordoz – emelte ki Olha Sztefanyisina a Telexnek. Hozzátette, hogy május 12-én Ungváron folytatódnak a konzultációk, de már a mai napon bemutatta saját javaslatait a korábban az Orbán-kormány által benyújtott 11 ponttal kapcsolatban.
Magyar Levente a sajtótájékoztatón meglepően barátságos tónusban osztotta meg gondolatait. Rámutatott, hogy voltak olyan intézkedések, amelyek kedvezőbb helyzetet teremtettek a viták kezdeti állapotához képest, amit el kell ismerni. Hozzátette, hogy számos területen sikerült érdemi előrelépéseket elérni az utóbbi évek során. Példaként említette az új határátkelőhelyek megnyitását, valamint a Kijev és Budapest közötti vonatjáratok bővítését. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy Ukrajna jelenleg "élet-halál harcot vív", és kijelentette: "Mellettük állunk ebben a nehéz időszakban."
Az ukrán kormányfőhelyettes, aki egyben az igazságügyi miniszteri tisztséget is betölti, hangsúlyozta, hogy a két ország közötti kapcsolatokat a jövőben is konstruktív módon kívánják fenntartani. Kiemelte, hogy Ukrajna elkötelezett az EU-s tagságot megalapozó feltételek teljesítése iránt, és célja, hogy az ukrán nyelvi környezet szabadon fejlődhessen, miközben garantálják a nemzeti kisebbségek jogainak védelmét is. Továbbá megjegyezte, hogy „nagyon komolyan veszik” az Európai Unióhoz vezető utat, és minden egyes kötelezettségüket is komolyan kezelik, amely ezzel kapcsolatos.
A sajtótájékoztatón szóba kerültek az Orbán-kormány legújabb plakátjai, amelyek nemcsak az Európai Unió vezetőit célozzák meg, hanem Volodimir Zelenszkij ellen is uszító üzeneteket hordoznak. "Az ukrán elnök arca már a magyar utcákon is feltűnt, ezt (Olha Sztefanyisina) természetesen szóvá tette" - ismerte el Magyar Levente. Erre az ukrán kormányfőhelyettes humorosan reagált: - Nem is tudtam, hogy Zelenszkij ennyire népszerű! Az ironikus megjegyzés hallatán derültség futott végig a teremben.
Bár Ukrajna 2023 decemberében módosított az EU által is vitatott kisebbségi törvényén, az Orbán-kormánynak ez nem volt elég, ugyanis azt követeli, hogy a kijevi vezetés térjen vissza a 2015 előtti kisebbségi jogokhoz. A kárpátaljai magyar kisebbség ügye mellett a magyar-ukrán viszony másik neuralgikus pontja az, hogy az Orbán-kormány egyre nyíltabban Oroszország pártján áll a Vlagyimir Putyin parancsára 2022. február 24-én megtámadott Ukrajnával szemben.
Orbán Viktor szóról szóra úgy érvelt, mint Vlagyimir Putyin, de a szíve az ukránokkal van
Továbbra is rejtély, hogy miért gátolja az Orbán-kormány a kárpátaljai magyarok uniós letelepedését.
Olha Sztefanyisina a reggeli Facebook-posztja szerint egy elég nagy küldöttség élén érkezett Magyarországra, amelyben helyet foglal Jevhen Kudrjavec oktatási miniszter, Olekszandr Ilkov, az euroatlanti integrációért felelős ukrán kormányzati hivatal vezetője, Ihor Losszovszki, a kisebbségi kapcsolatokért felelős állami szerv elnökhelyettese és Sándor Fegyir magyarországi ukrán nagykövet is. Tárgyalás és sajtótájékoztató előtt benéztek abba a magyar-ukrán két tanítási nyelvű iskolába is, amelyik 2024 augusztusában nyílt meg Budapesten.
Budapesten megkezdte működését az első olyan iskola, amely magyar-ukrán két tanítási nyelvű oktatást kínál.
Olha Sztefanyisina volt az, aki február 16-án a müncheni biztonsági konferencián felfedte, hogy Magyarország az EU-tagállamok közül egyedüliként vétózott, ami megakadályozta Ukrajna csatlakozási tárgyalásainak első fejezetének megnyitását. Mindez annak ellenére történt, hogy a csatlakozási tárgyalások már 2024. június 25-én megkezdődtek. Az ukrán miniszter április 10-i Twitter-bejegyzése szerint Ukrajna a csatlakozási szerződésben foglalt kötelezettségeinek már 81%-át teljesítette.
Az Orbán-kormány egyedüliként megvétózta, hogy az Európai Unió megnyissa a csatlakozási tárgyalások első fejezeteit Ukrajnával"Én már életem végéig kitartok" - Van, ahol már hergelni sem kell, mindent elhisznek a Fidesznek