Nem meglepő, hogy Trump feszülten reagál: az EU exportja új történelmi csúcsot ért el - Agrárszektor

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Az EU agrár-élelmiszeripari kivitele éves szinten 3 százalékkal (6,6 milliárd euróval) nőtt, elérve a 235,4 milliárd eurót. Az Egyesült Királyság továbbra is az uniós agrárexport első számú célországa maradt, az EU kivitelének 23 százalékát (53,9 milliárd euró) képviselve. Ugyanakkor az Oroszországba és Kínába irányuló export csökkent.
A termékek rangsorában a gabonakészítmények dominálnak, 24,8 milliárd eurós forgalmukkal, ami a teljes piac 11%-át teszi ki. Ezt követik a tejtermékek, amelyek 19,7 milliárd eurós bevételt generálnak, ami 8%-os részesedést jelent. A harmadik helyet a bor foglalja el, 17,4 milliárd euróval, ami a piaci részesedés 7%-át képviseli. Érdekes módon, az olíva- és kakaótermékek mutatták a legnagyobb értéknövekedést, amely főként az áremelkedéseknek tulajdonítható.
Az agrár-élelmiszeripar importja új csúcsra jutott, elérve a 171,8 milliárd eurót, ami 8 százalékos (12,4 milliárd eurós) növekedést jelent. Ennek hátterében a kakaóimport árának hirtelen emelkedése áll, továbbá a kávé, gyümölcsök és diófélék árának növekedése is hozzájárult a trendhez. Ezzel ellentétben a gabonaexport csökkenést mutatott, amelyet az alacsonyabb árak és mennyiségek okoztak.
Az Egyesült Királyság, Ukrajna és Brazília továbbra is az importált áruk legnagyobb forrásai. Az EU-ba irányuló kivitel tekintetében Elefántcsontpart, Ukrajna és Nigéria könyvelhette el a legjelentősebb növekedést. Az Oroszországból (-865 millió euró, -46%) és Ausztráliából (-722 millió euró, -28%) származó import csökkent.