Navracsics Tibor véleménye szerint a kétharmados többség nem hozott magával önmérsékletet, ugyanakkor a Fidesz a "körülményekhez viszonyítva" kihasználta a történelmi esélyt, ami a kezükbe került.

A közigazgatási és területfejlesztési miniszter meggyőződése, hogy pártja rendelkezik a megújulás lehetőségével, és hangsúlyozza, hogy az oktatás terén még rengeteg feladat vár megoldásra.
A kétharmados többséggel rendelkező párt alatt egyre nagyobb teher nehezedik, de azt merném állítani, hogy a magyar közvélemény már kezdi megszokni ezt a helyzetet. Azonban 2010 és 2014 között hatalmas elvárások övezték a politikai változások iránti vágyat, hiszen a társadalom arra számított, hogy 2010-re véget ér az 1990 óta tartó átmeneti időszak, és valami új, stabil megoldás érkezik. A kétharmados felhatalmazás éppen ezt a célt szolgálta, azonban nem az önmérséklet irányába terelte a politikai diskurzust – fogalmazott Navracsics Tibor az Indexnek adott interjújában, amikor arra a kérdésre válaszolt, hogy egy ilyen hatalom birtokában mennyire képes egy párt és annak politikai vezetése önmérsékletet tanúsítani.
A közigazgatási és területfejlesztési minisztert a Fidesz-KDNP 2010-es, első kétharmados parlamenti győzelmének tizenötödik évfordulója kapcsán kérdezte meg a lap. A beszélgetés során a 2002-es választási vereség okait, annak tanulságait, a fülkeforradalom jelentőségét, a kormánypártok átalakulását, valamint a kétharmados többséggel járó felelősséget is érintették. Amikor a portál arról érdeklődött, Navracsics Miként látja, mi áll a Fidesz sorozatos, négyszeri kétharmados győzelme mögött, a miniszter a következőket válaszolta:
A Fidesz sikereit gyakran az ellenzék gyengeségei kísérik. Emellett érdemes megemlíteni, hogy a Fidesz kommunikációja, amely sokszor túlzottan határozott és éles, nem csupán hátrányt jelent, hanem egyben előny is a számukra.
A miniszter szerint a sarkos kommunikáció azért előnyös is, mert a választók pontosan tudják, mit akar tenni a párt. "Világos elképzelések vannak, a választópolgárok pedig díjazzák, ha látják a kínálatban a megvalósítható és az életükre vonatkozó határozott terveket. Ez most is megvan a Fideszben, ahogy a választópolgárok felé szóló pozitív üzenet is" - fogalmazott.
Szóba került, hogy nem kényelmesedett-e el a Fidesz a fölényes választási győzelmek után. Ezzel kapcsolatban Navracsis Tibor elmondta: "Ez a veszély természetesen fennáll, de maradjon meg a párton belüli viták témájaként." Arról is beszélt, hogy ennek ellenére a Fidesz nem fáradt el a 15 éves kormányzásban, mert mindig vannak új szereplők.
Amikor arra a kérdésre került sor, hogy vajon a Fidesz képes-e a megújulásra, a miniszter határozottan így válaszolt: - Igen, úgy vélem, hogy van rá esély. Ahogy figyelem a fiatalokat és a köztük zajló diskurzusokat, bizakodó vagyok. Számos eszmecserém volt a párton belül és a politikai színtérben is, és ezek a párbeszédek magukban rejtik a megújulás lehetőségét. Megemlítette, hogy a Fidesz jelentős átalakuláson ment keresztül az utóbbi másfél évtizedben, de a politika egészére is igaz, hogy folyamatosan alakul és változik.
Az interjú zárásaként a riporter rákérdezett a miniszterre, hogy a Fidesz valóban kihasználta-e azt a történelmi esélyt, amelyet a 2010-es választási győzelem hozott magával. Navracsics Tibor véleménye szerint "a körülményekhez mérten igen", hiszen sikerült stabilizálniuk a gazdaságot és a magyar társadalom helyzetét. Ugyanakkor kiemelte, hogy az oktatás területén még rengeteg feladat vár rájuk, hogy valóban elősegíthessék a társadalmi mobilitást.
A 2021/22-es tanévben pedagógusképzésben diplomát szerzők 38 százaléka nem tanárként helyezkedett el