A magyar és a kínai állami média képviselői megállapodást írtak alá, amelynek célja a munkatárscserék és a közös hírkészítés elősegítése. Ez a lépés hozzájárul a két ország közötti információáramlás és kulturális párbeszéd erősítéséhez.

Munkatársak cseréjéről és közös dokumentumfilmek készítéséről kötött együttműködési szerződést a magyar és a kínai állami média. Az Átlátszó most közérdekű adatigénylés útján szerezte meg a kooperációról szóló szerződéseket az MTVA-tól. A dokumentumokból kiderült, hogy a magyar közmédia az elmúlt két év során több szerződéssel is szorosabbra fűzte a kapcsolatát Kína három meghatározó médiaszolgáltatójával.

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) és a Duna Médiaszolgáltató 2023 és 2024 folyamán számos megállapodást kötött a China Media Group (CMG) képviselőivel, amely a kínai kommunista párt irányítása alatt működik. E partnerség keretében együttműködtek a Zsenmin Zsipao, a párt központi bizottságának hivatalos napilapja, valamint a Xinhua hírügynökség munkatársaival is.

A kiperelt dokumentumok szerint a magyar és a kínai közmédia több területen is szorosan együttműködik, szerződéseket írtak alá:

Az MTVA az Átlátszó által benyújtott kérésre több, az együttműködések részleteit érintő szerződés információit nem hozta nyilvánosságra. Ennek következtében az oknyomozó portál további jogi intézkedések megtételét fontolgatja.

A dokumentumokban rögzített kötelezettségek között található, hogy a magyar és a kínai felek közösen dolgoznak a hírszolgáltatás terén. Ennek keretében közös tudósításokat készítenek politikai és gazdasági eseményekről, továbbá kérés esetén - akár külön díj ellenében - feldolgozzák a másik fél számára fontosnak ítélt híreket is. A megállapodások szerint, például ha egy magas rangú kínai politikai személyiség látogatásra érkezik Magyarországra, a felek "szoros együttműködést" tanúsítanak a hírek előállítása során, és kölcsönösen támogatják egymás tudósítóit is.

A CMG-vel létrejött megállapodás keretében a felek munkatársakat küldenek egymás intézményeibe különböző gyakornoki programok céljából, továbbá közösen vizsgálják a "technológiai fejlődés" területeit, kiemelt figyelmet szentelve a mesterséges intelligenciának. Az azonban nem világos, hogy a kutatásnak milyen konkrét célkitűzései vagy várt eredményei vannak, és azt sem tudni, hogy a magyar közmédia pontosan milyen mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztésekben vesz részt.

Az Átlátszó beszámolója alapján Hszi Csin-ping kínai elnök 2024-es budapesti látogatása után kezdeményezték, hogy derüljön fény minden 2020 óta a kínai féllel kötött szerződésre. Az MTVA először azonban elzárkózott az adatok nyilvánosságra hozatalától. Végül a portál egy bírósági döntés révén hozzájutott a kért dokumentumok egy részéhez, ám a részletes operatív együttműködéseket tartalmazó megállapodások továbbra is titokban maradnak a közmédia által.

Ebben a cikkben alaposan áttekintettük a magyar és a kínai állami média közötti együttműködés dinamikáját.

Related posts