Melanóma Világnap: az ABCDE szabály mellett érdemes figyelembe venni a "rút kiskacsa" jelet is, amely segíthet a bőrünkön megjelenő elváltozások azonosításában.

A május 7-i Melanóma Világnap remek alkalom arra, hogy hangsúlyozzuk a melanóma korai felismerésének fontosságát, amely drámaian javíthatja a gyógyulási esélyeket. Dr. Karászi Viktória, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza nemcsak az elterjedt ABCDE kritériumrendszert emeli ki, hanem a rút kiskacsa szabályra is felhívja a figyelmet. Ez a megközelítés arra ösztönöz minket, hogy figyeljünk minden olyan eltérésre, amely a bőrünkön található elváltozások között kiemelkedik az anyajegyek közül. Az önvizsgálat és a tudatosság kulcsfontosságú lépések a bőrrák elleni harcban.

A melanóma és minden egyéb bőrdaganat gyógyításának egyik kulcskérdése a korai felismerés, hiszen az idejében történő sebészi eltávolítás általában teljes gyógyulást eredményez. Minden változást, gyanús jelet bőrgyógyásszal ajánlatos ellenőriztetni, és sok anyajegy esetén érdemes teljes testtérképes anyajegyszűrésen is részt venni. Emellett segítségünkre lehet az ún. ABCDE kritérium rendszer is, amely abban segít, hogy az önvizsgálatok során milyen változásokra kell felfigyelni és megmutatni azokat az orvosnak.

Ha az anyajegy alakja nem tükrözi a szimmetrikus kört vagy ovális formát, az figyelmeztető jelként szolgálhat.

Fontos orvosi szakértőhöz fordulni, ha az anyajegy alakja megváltozik, a szegélye elmosódik, vagy éppen ellenkezőleg, éles határral válik el a bőrtől. Továbbá, ha a szélek mentén nyúlványok jelennek meg, szintén érdemes szakvéleményt kérni.

Fontos, hogy figyelemmel kísérjük az anyajegyek színváltozásait. Ha egy anyajegy sötétedik vagy éppen világosodik, az figyelmeztető jel lehet. Érdemes észrevenni, ha az anyajegy több színt mutat, például fekete, barna, kék, rózsaszín vagy fehér árnyalatokat, vagy ha világos gyűrű képződik a környezetében. Ezek a változások fontos információkat nyújthatnak az egészségünkről.

Alapvetően a fél centiméternél nagyobb anyajegyek magukban hordozzák a veszélyt, de orvoshoz kell fordulni, ha az anyajegy növekedésnek indul.

Gyakorlatilag bármilyen jellegű átalakulása az anyajegynek felkeltheti a gyanút, a fentieken kívül például, ha egy korábban lapos anyajegy előemelkedővé válik vagy, ha viszketni vagy vérezni, váladékozni kezd. Ilyenkor mindenképpen bőrgyógyásszal kell ellenőriztetni.

Az ABCD szabályt 1985-ben hozták létre, és 2004-ben kibővítették egy ellenőrző lista, az ABCDE leírásával. Ebből a folyamatból született meg később a "rút kiskacsa" szimbólum, amely a bőrkinézet sokszínűségére fókuszál. A kutatások alapján megfigyelhető, hogy az egészséges anyajegyek egyénen belül hasonlóak, legyen szó színről, méretről vagy formáról, még ha kissé szabálytalanok is. Az ilyen eltérések, amelyek nem illeszkednek a többihez, figyelmet érdemelnek, különösen az önvizsgálatok során. Ezzel a megközelítéssel egy teljesebb képet kaphatunk. Az angol nyelvben az "ugly duckling" jelenséget gyakran "funny looking"-nak (furcsa kinézetű) is hívják, így az F betű beillesztése az ABCD megnevezés végére indokolt.

Related posts