Pécsi erőmű biomasszából származó bálázott tüzelőanyagot vásárol, ezzel támogatva a megújuló villamos- és távhőtermelést. Az Agrárszektor hírei alapján a fenntartható energiaforrások felhasználása egyre nagyobb szerepet kap a modern energiarendszerekben.

Ismét elindítja lágyszárú-tüzelőanyag felvásárló kampányát a Veolia Energia Magyarország csoporthoz tartozó Pannon-Biomassza Kft., amely az idei évben is közel 200 ezer tonna gabona-és egyéb szalma megvásárlására készül magyarországi agrárvállalkozóktól. A beérkező szalma tüzelőanyagként hasznosul, ugyanis a Pannon Hőerőmű Zrt. egy speciálisan erre a célra kialakított kazánjában égetik el azt. A felvásárlási kampány célja többek között az energetikai és az agrárszektor közötti együttműködés évről-évre történő folyamatos erősítése, a mezőgazdasági melléktermékek energetikai hasznosítása érdekében.
A Pannon-Biomassza Kft. szívesen fogad mindenféle lágyszárú nyersanyagot a beszállítóktól, nem csupán a gabonaszalmát. A búza, rozs, árpa, tritikálé, kukoricaszár, energianád és szója maradványai mind alkalmasak tüzelőanyagként. Emellett a rétekről, mezőkről és kaszálókról származó fűkaszálék bálák is értékesíthetők a cég számára. A vállalat főként nagy méretű kocka bálákat (250 x 90 x 120 cm) vásárol fel, amelyek ideálisak az energiatermeléshez.
Ami kifejezetten fontos szempont, az az alapanyag nedvességtartalma. Alapvetően a 12 százalék nedvességtartalmat nem meghaladó bálákat veszi át a társaság, de kisebb mennyiségben fogad magasabb nedvességtartalmú kötegeket is, így csökkenhet a kazalban tárolásból származó veszteség.
A felvásárlási kampányunk célja nem csupán a zöld energiatermelés megerősítése, hanem egy olyan kölcsönösen előnyös partnerség kialakítása is az agrárszektor szereplőivel, amely mindkét fél számára hasznot hoz. Ez a típusú együttműködés hozzájárul a fenntarthatóság fokozásához és az energiatermelés hatékonyságának növeléséhez, miközben stabil, kiszámítható bevételi forrást biztosít a helyi gazdálkodók számára.
- mondta Lenti Ákos, a Pannon-Biomassza Kft. kereskedelmi vezetője.
Az anyagi előnyökön túl a beszállítók számos egyéb juttatással is számolhatnak. Az erőmű kazánjaiban keletkező hamutermék olyan minősítéssel bír, amely lehetővé teszi, hogy a gazdák számára újrahasznosítható legyen az égetés végterméke a mezőgazdasági területeken. A hamu lúgos pH-értéke különösen kedvező hatással van a Magyarországon jellemző savanyú talajokra, elősegítve ezzel a növények tápanyagfelvételét. A talaj pH-értékének javítása mellett a kiszórt hamu gazdag foszforban, káliumban és más fontos mikroelemekben, amelyek hozzájárulnak a növények megfelelő táplálásához. A magas műtrágya árak fényében ez a megoldás jelentős megkönnyebbülést nyújthat a gazdák számára.
A biohamu újrahasznosításával az erőmű és a gazdák egyaránt példát szolgáltatnak a körforgásos gazdasági modell gyakorlati megvalósítására.
- tette hozzá Lenti Ákos, egy szelíd mosollyal az arcán.
Hazánkban Pécs az első megyeszékhely, amely energiaellátásának egészét megújuló alapokra helyezte. Az erőmű biomassza alapú tüzelőanyag felhasználásával évente mintegy 31,5 ezer lakás és 460 közintézmény hőigényét elégíti ki. A létesítmény kogenerációs technológiával működik, vagyis egyszerre képes villamos- és hőenergia előállítására. Ez évente mintegy 220 gigawattóra villamosenergiát jelent, ami nemcsak Magyarországon, de Európában is egyedülállóvá teszi a pécsi erőművet.