Levették Nicolas Sarkozyról, a korrupció miatt jogerősen elítélt egykori francia elnökről az elektromos nyomkövetőt.

Nicolas Sarkozy, Franciaország volt elnöke, mostantól megszabadulhatott a nyomkövetőtől, miután 2024-ben jogerősen három évre ítélték el befolyással való üzérkedés és korrupció miatt. A politikus büntetéséből két évet felfüggesztve kapott, míg egy évet otthon töltött, nyomkövetővel a lábán. Jelenlegi szabadságát életkora lehetővé tette, hiszen 70 év feletti állampolgárok számára van lehetőség a feltételes szabadlábra helyezésre a büntetésük félidős letöltését követően. Ennek ellenére Sarkozy-nek továbbra is szigorú feltételeket kell betartania.
Levették Nicolas Sarkozy, a korábbi francia elnök elektromos nyomkövetőjét, amelyet decemberben rendelt el a francia Semmítőszék, miután befolyással való üzérkedés és korrupció vádjával illeték. Az ügyészség csütörtöki bejelentése szerint a nyomkövetőt most eltávolították - tájékoztatott az MTI.
Bár nagyobb szabadságot élvezhet a nyomkövető levétele után, a 70 éves volt politikusnak továbbra is be kell tartania a felfüggesztett szabadságvesztésére vonatkozó szabályokat: kizárólag bírói engedéllyel utazhat külföldre vagy tartózkodhat 15 napnál hosszabb ideig otthonától távol.
A készülékkel eddig csak reggel 8 és este 8 óra között hagyhatta el otthonát, kivéve, ha egy másik ügyben volt megjelenése a bíróságon.
Sarkozyt 2023-ban három éves börtönbüntetéssel sújtották, amely a befolyással való üzérkedés és a korrupció vádjával kapcsolatos. A büntetésből kettő év felfüggesztett, míg egy évet otthoni környezetben kellett volna eltöltenie, elektronikus nyomkövető használatával. Ezt a nyomkövetőt február elején helyezték üzembe, és eltávolítását Sarkozy korának köszönhetően engedélyezték, mivel a 70. életévüket betöltött elítéltek lehetőséget kapnak arra, hogy kérvényezzék a feltételes szabadlábra helyezést még a büntetésük felének letöltése előtt.
Franciaország legmagasabb bírósága, a Semmítőszék 2024 decemberében megerősítette a Sarkozy ellen hozott döntést. A korábbi elnök kifejezte szándékát, hogy betartja a jogerős ítéletet, ugyanakkor jogorvoslatért az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul.