A francia szélsőbaloldal politikai viharokat kavarva bizalmatlansági indítványt készül benyújtani, amely akár a kormány megbuktatásához is vezethet.

Bár Jean-Luc Mélenchon, a régi trockista, irányította Engedetlen Franciaország (LFI) ismételten megpróbálná megdönteni a kormányt, miután Francois Bayrou miniszterelnök nem tudott megállapodásra jutni a nyugdíjrendszer jövőjével kapcsolatban, a legtöbb parlamenti párt inkább megvárná a 2026-os költségvetés tervezetét. A kormány helyzete azonban megingott a tárgyalások kudarcának következtében.
Kudarcba fúlt Francois Bayrou egyeztetési kísérlete a szociális partnerekkel. Hétfőn a francia kormányfő hivatalában fogadta több a szakszervezet képviselőit, s megpróbált velük egy olyan egyezségre jutni, amely elősegíti a nyugdíjrendszer egyensúlyának helyreállítását 2030-ra, a 64 éves nyugdíjkorhatárról szóló vita újbóli megnyitása nélkül - derül ki a Le Monde összeállításából.
A már négy hónapja tartó egyeztetések berekesztésének hiánya komoly kihívások elé állítja Francois Bayroutot, a szociáldemokrácia hangját. Ő éppen azért vágott bele ebbe a folyamatba, hogy a Szocialista Párt semlegességét garantálva megelőzze a bizalmatlansági indítványt, amely ellen irányulhat. Az eddigi eredmények hiánya azonban gyengíti pozícióját és feszültséget szül a politikai tájban.
A nyugdíj-konferenciát a miniszterelnök indította el a Szocialista Párttal (PS) a 2025-ös költségvetés előkészítése során elért kompromisszumból kiindulva. A rendezvény célja az volt, hogy elkerüljék a kormány bizalmi szavazását. Hétfőn, négy hónapos konzultációt követően a konferencia azonban kudarccal zárult – számolt be róla a CFDT, a francia szakszervezeti szövetség, a Le Figaro híradásában.
Négy hónapon keresztül tartó mélyreható beszélgetések után...
A kormányfő, ahogyan saját szavaival fogalmazott, a szociáldemokrácia képviselőjeként indította el ezeket a tárgyalásokat. Célja, hogy a Szocialista Párt semlegességét garantálva megelőzze a bizalmatlansági szavazás lehetőségét.
A szélsőbaloldali Engedetlen Franciaország (LFI) már a múlt héten bejelentette, hogy bizalmatlansági indítványt tervez benyújtani a legutóbbi szociális partnerek találkozóját követően. Mathilde Panot, a párt képviselőcsoportjának vezetője hangsúlyozta: "Francois Bayrou politikája teljesen megbukott" – számolt be róla a BFMTV francia hírtelevízió.
Június 23-án, hétfőn az LFI felszólította a többi baloldali csoportot, és különösen a Szocialista Pártot, hogy csatlakozzon a Bayrou-kormány elleni bizalmatlansági indítványhoz, miután a szociális partnerek közötti nyugdíjtárgyalások kudarcot vallottak. Eredményes, újabb bizalmi szavazás július 1-je után lehetséges a francia törvényhozásban.
A kormányzattal szembeni bizalmatlansági indítvány körüli diskurzus nem egységes a Szocialista Párton belül. "Őszintén szólva,
egy új intézményi válságra?" - kérdezte Patrick Kanner, a Szenátus Szocialista frakciójának vezetője.
A szakszervezetek nem állnak ki a kormány megbuktatása mellett, míg a legnagyobb ellenzéki erő, a Nemzeti Tömörülés – a szocialisták támogatásával – jelenleg a 2026-os költségvetés előterjesztésére összpontosít. Ezt a lépést tartják kulcsfontosságúnak ahhoz, hogy meghatározzák a Bayrou-kormánnyal szembeni politikai stratégiájukat.