Az amerikai támogatásokat aláásó kormánytisztviselő kirúgása napirendre került.

Pete Marocco, az USA Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) leépítésében kulcsszerepet betöltő kormánytisztviselő, távozott az amerikai külügyminisztériumból - értesült a Reuters forrásaiból.

Donald Trump elnöksége alatt a kormányzat szinte teljes mértékben el akarta bocsátani az USAID munkatársait. Ezzel párhuzamosan Elon Musk által irányított Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) drasztikus költségcsökkentéseket hajtott végre, számos szerződéses alkalmazottat elbocsátva az állami szektorban. A lépéseket a pazarlás elleni harc részeként indokolták, ami komoly vitákat generált a költségvetési felelősségről és az állami szolgáltatások fenntartásáról.

"A külügyminisztériumba Pete érkezése mögött az a szándék állt, hogy alaposan megvizsgálja, milyen célokra költik a külföldi támogatások keretében rendelkezésre álló dollárokat. Feladatát sikeresen teljesítette, és jelentős visszaélésekre bukkant az adófizetők pénzével kapcsolatban" - nyilatkozta egy névtelenséget kérő magas rangú tisztviselő a hírügynökségnek.

A Reuters információi alapján felmerül a gyanú, hogy Marokkót esetleg kényszerhelyzetbe hozták a távozásával kapcsolatban. Csütörtökön ugyanis még egy külügyminisztériumi megbeszélésen vett részt, ahol körülbelül húsz szakértővel folytatott diskurzust a külföldi segélyezés jövőbeli kilátásairól.

A Trump-kormány múlt kedden újra életre hívott legalább hat olyan külföldi segélyprogramot, amelyeket a közelmúltban megszüntettek. Ezek a programok elsősorban sürgősségi élelmiszersegélyekre fókuszálnak, és céljuk, hogy segítsenek a rászoruló országok lakóinak.

Ez a hirtelen visszakozás remekül szemlélteti, mennyire kiszámíthatatlanok a külügyi támogatásokról hozott döntések Trump elnöksége alatt. Egyik nap egy programot törölnek, néhány nap múlva újra elindítanak, majd ismét eltüntetik - ezzel komoly zűrzavart okozva a nemzetközi humanitárius tevékenységekben.

Related posts