Kelemen Hunor Csíkszeredában: Az elnökválasztás a jövőnk kulcsfontosságú pillanatait határozza meg.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, szombaton délben tartott politikai tájékoztatót a Nőszervezet Országos Önkormányzati Konferenciáján és Küldöttgyűlésén. Az esemény keretében a szövetségi vezető nem csupán a kormánykoalíció legnagyobb kihívásait elemezte, hanem a közelgő államelnök-választásra is kitért, amely komoly jelentőséggel bír a jövőbeli politikai tájékozódás szempontjából.
Az RMDSZ Nőszervezetének Országos Önkormányzati Konferenciáján, valamint a Küldöttgyűlés szombati eseményén Kelemen Hunor szövetségi elnök részletes tájékoztatót tartott a legfrissebb politikai fejleményekről.
A politikus a pénteken elkezdődött elnökválasztási kampány miatt elsősorban az erdélyi magyarság helyzetéről és a választással kapcsolatos kilátásairól fejtette ki véleményét, adott egyben helyzetjelentést a kormányzat aktualitásairól.
Tavaly egy hosszú, egy éven át tartó választási kampányt éltünk meg, ami mindannyiunk számára hatalmas kihívást jelentett. Ennek ellenére sikerült úgy alakítanunk a dolgokat, hogy még egy féléves hosszabbításra is lehetőségünk nyílt. Ez azonban nem könnyíti meg a helyzetünket, hiszen fárasztó mindez mindenki számára. Fárasztó azoknak is, akikkel együtt dolgozunk, mivel azt tapasztaljuk, hogy a kampány mostanra egyre inkább a saját kerékvágásába tért, mégis hiányzik a választási hangulat. Az emberek kiábrándultak, frusztráltak és sokan elvesztették a reményt. A kérdés tehát az, hogy nekünk van-e elegendő energiánk és tudásunk ahhoz, hogy ebben a nehéz helyzetben ismét hitelesen tudjuk közvetíteni a közösségünk felé: a májusi választás rólunk is szól - mondta Kelemen Hunor.
Az elnökválasztás nem csupán a román közösség ügye, hanem kiemelten fontos az erdélyi magyarság számára is, mindazoknak, akik a szülőföldjükön kívánják megélni mindennapjaikat és tervezni a jövőjüket. "Fontos, hogy világosan lássuk, ez a választás rólunk szól: a gyermekeinkről, a szüleinkről, a nagyszülőkről és azok unokáiról. Végső soron mindannyiunk jövőjére hatással van" - hangsúlyozta a szövetségi elnök.
Kiemelte: amikor a koalíció tagjaként elkezdték a kormányzást, határozottan azt kérték, hogy legyen közös jelöltje a koalíciónak, ne essenek abba a hibába, amit tavaly elkövettek, hogy a pártok külön jelölteket indítottak.
"Nem volt könnyű egy jó jelöltet találni, nem az ideális jelöltet, nem a tökéletes jelöltet találtuk, ilyen nincsen, tökéletes jelölt, ideális jelölt nincsen. Találtunk egy olyan jelöltet, akiről azt gondoljuk, hogy ebben a nehéz pillanatban, amikor elágazás előtt az ország, a jó irányt meg lehet tartani. Meg lehet tartani azt az irányt, amelyet ezelőtt 35 esztendővel a magyar közösség Romániában elsőként választott. A románok akkor még tétováztak, hogy merre van az arra, még mindig Moszkva fele néztek néhány évig, nem nyugatra. Mi akkor is azt mondtuk, hogy az erdélyi magyarság akkor van biztonságban, hogyha a nyugati világhoz tartozik" - fogalmazta meg Kelemen Hunor.
Hozzáfűzte: a nyugati világ gyors és radikális átalakuláson megy át, ám továbbra is igaz az a jelentés, hogy "keletről soha nem jött szabadság, soha nem jött biztonság és még jólét sem. Hogyha a szabadságot választjuk, hogyha a biztonságot választjuk, akkor továbbra is azt az utat kell követnünk, amelyen elindultunk ezelőtt 35 esztendővel, és amely rengeteg buktatót, rengeteg újrakezdést, rengeteg műbajt okozott, de mindig mégiscsak az emberi méltóság volt az alap és az emberi méltóságnak a megőrzése, és az összes olyan szabadság, ami ebből következett. Tehát ezen az úton kellene továbbmenni, és így jutottunk el ahhoz az államelnökjelölthöz, akiben konszenzusra talált a koalíció, és ő Crin Antonescu" - mondta a szövetségi elnök.
Rámutatott: a koalíciós jelölt 2013-ban az RMDSZ oldalára állt egy olyan alkotmánymódosító javaslat keretében, amely az őshonos nemzeti kisebbségek államalkotó tényezőként való elismerését célozta. E javaslatot azonban végül az Alkotmánybíróság elutasította, így az nem került sem a parlament elé, sem népszavazásra. (Szerk. megj.)
„Nem engedhetjük meg magunknak, hogy passzívan sodródjunk a történelem folyamán. Az ország előtt jelentős átalakulások állnak, és a következő évek, évtizedek sorsát nagymértékben befolyásolja majd, hogy ki ül majd Románia elnöki székében” – hangoztatta Kelemen Hunor.
A politikus beszámolója rávilágított arra, hogy az RMDSZ kormányra lépésekor kifejezte: ilyen rendkívül nehéz körülmények között talán még soha nem irányították az országot. "Most már úgy vélem, hogy a helyzet csak tovább romlott" - tette hozzá. Kiemelte, hogy a kormányzást egy jelentős költségvetési deficittel kezdték, és a gazdasági kilátások sem tűntek kedvezőnek. A deficit mértéke 8,6 százalék volt, amelyben még nem szerepeltek azok a számlák, amelyek rendezésére az év első felében sor került.
"Azt mondtuk, hogy ilyen körülmények között is vállaljuk a felelősségét annak, hogy kormányban leszünk, ugyanis 2024-ben a kampány alatt azt hangoztattuk: a politikai választásoknak az egyik célja az, hogy a végrehajtásnak is része legyen az RMDSZ, amennyiben adottak a feltételek. Azt gondolom, ez is hozzájárult ahhoz, hogy tavaly a romániai magyar emberek nagy többsége bennünket választott, mert látták, hogy a kormányzat egyetlen egy célt szolgál, a közösséget. Csakis a közösségért érdemes kormányozni, semmi más célja nem lehet" - emelte ki.
"Abban az időszakban még elképzelni sem tudtuk, milyen irányú változások várnak ránk a világban, és ma már tapasztaljuk ezeket. A kereskedelmi vámháború komoly kihívásokat fog jelenteni mindannyiunk számára, így nekünk is, hiszen valószínűleg inflációt generál, csökkenti a fogyasztást, és lelassítja a gazdaságot (...). A román gazdaság nem éppen a növekedés szárnyait bontogatja, és bár egy 2,4-2,5 százalékos bővülésre számítunk, azt hittük, hogy egy közteherviselés és közigazgatási reform révén vághatunk neki az évnek. Az viszont, hogy pontosan mi fog bekövetkezni, még nem világos" - osztotta meg gondolatait Kelemen Hunor.
A szövetségi elnök hangsúlyozta, hogy ha a koalíció közösen támogatott elnökjelöltje nem diadalmaskodik az elnökválasztáson, akkor "a helyzet gyorsan átalakulhat", és a radikális parlamenti erők kerülhetnek hatalomra.
„Ha nem sikerül megnyernünk ezt az elnökválasztást a közös jelöltünkkel, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a körforgalomból való kijárat nem a jövő felé vezet majd, hanem visszafelé, a múltba, a XX. század sötét időszakaiba. Ha május 18-án az ország rossz irányba távozik ebből a történelmi helyzetből, az a legrosszabb következményekhez vezethet. Ezért kulcsfontosságú számunkra, hogy hogyan teljesítünk ezen a választáson” – nyilatkozta Kelemen Hunor.
A szövetségi elnök kiemelte, hogy a legfontosabb feladat az erdélyi magyar közösség biztonságának szavatolása, amelyet az érdekképviselet feladatának tekint. Emellett említést nyert a közelmúlt kolozsvári és csíkszeredai eseményei is, amelyek jelentős hatással voltak a helyi közösségekre.
"Vannak sajnos mindig olyanok, akiket föl lehet hergelni a magyarok ellen, és akik a verbális erőszak után akár a fizikai erőszak eszközeit is használják. Ez elfogadhatatlan, és ezt a magyarellenességet vissza kell utasítani. Ezért én az első pillanatban határozottan fölléptem a kollégáimmal együtt, a belügyminisztert arra kértem személyesen, hogy vizsgálják ki ezt a kolozsvári esetet, vizsgálják ki a csíkszeredai esetet és büntessék meg azokat, akik a közösség ellen, a közösség szimbólumai ellen vétettek" - mondta el az elnök.
Hozzátette: a szélsőségesek elleni fellépéssel nem szabad heteket, hónapokat várni. "Nem szabad hallgatni, mert az vagy cinkosságot jelent, az meg súlyos lenne, vagy pedig gyávaságot jelent, ami a politikában az alkalmatlanságnak a szinonimája. Tehát nem lehet gyáván hallgatni, akár magyarellenességről, akár antiszemitizmusról, akár bármilyen más xenofóbiáról van szó, azonnal reagálni kell. (...)
Kelemen Hunor hangsúlyozta, hogy továbbra is elvárja koalíciós partnereitől, hogy ne maradjanak csendben, hanem merjenek kiállni véleményük mellett és ne folytassanak találgatásokat. Kiemelte, hogy minden alkalommal, amikor spekulációkba bocsátkoztak, mindig vesztesként kerültek ki a helyzetből. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a spekulációk következményei kedvezőtlenek voltak, és itt az ideje, hogy ezt a politikai tapasztalattal rendelkező emberek végre észrevegyék.