Juhász Előd azt állítja, hogy ügynöki tevékenységet folytatott, ám erről tudomása sem volt.
"Életünk legcsodálatosabb pillanata" - Megérkezett Gál Petra kislánya, aki egy igazán varázslatos nevet kapott!
Bár a közéleti szereplők többsége hajlamos azonnali védekezésre vagy tagadásra, ha ügynökvádakkal találkozik, Juhász Előd bátran vállalta múltjának ezen aspektusát. A Blikk Talk című műsorunkban őszintén mesélt arról, hogy milyen körülmények között és miként szervezték be őt, szinte észrevétlenül, ami különösen érdekes és tanulságos betekintést nyújt a politikai élet árnyoldalaiba.
Több évtizeddel ezelőtt vált a Magyar Televízió Zenebutik című, 1981 és 2002 között futó, ikonikus műsorának legendás műsorvezetője célkeresztté, amikor azzal vádolták, hogy besúgóként tevékenykedett a szocializmus időszakában. A tévés most visszaemlékezett a közel hatvan évvel ezelőtti történésekre, és megosztotta, hogyan zajlottak le ezek a sorsfordító események.
1966 és 67 között egyéves Ford-ösztöndíjat nyertem az Egyesült Államokban, mindez pedig a Gershwinről írt könyvemnek köszönhető, amely másfél évvel korábban jelent meg. Az utazásom előtt megkeresett egy fiatalember a Belügyminisztériumtól, akivel egy kávé mellett beszélgettünk. Kérte, hogy ígérjem meg, ha valamilyen káros, bántó vagy furcsa dologról hallok, akkor azt mondjam el és írjam meg. Én pedig azt válaszoltam, hogy ez nem jelenthet gondot - mesélte Juhász Előd a Blikk Talk kamerái előtt. Megosztotta azt is, hogy milyen néven kellett jelentkeznie. - Zenei körökben mozogtam, és pontos naplót vezettem az eseményekről, ami később könyv formájában is megjelent. Hazatérésem után, amikor ismét megkeresett az említett fiatalember, elkezdtem felmondani a naplómat. Már az egyharmadnál jártam, amikor meglepődve kérdezték, hogy csak ennyi volt? Pedig tényleg csak ennyit tudtam mondani, senki sem próbált befolyásolni. Akkoriban már a rádiónál dolgoztam, és ő javasolta, hogy mivel a nevem elég ismert, használjam a Jávor Endre nevet. Aláírtam, de nem úgy említették, mint ügynököt vagy besúgót, hanem mint kapcsolatot.
Juhász Előd egy érdekes felfedezéssel gazdagította életét, amikor évekkel később egy portál segítségével előbányászott régi iratok között rábukkant arra, hogy valójában ügynöki feladatokat látott el.
- Ott volt leírva, hogy Juhász Előd, párton kívüli belépés, hazafias, ilyen csoport, olyan csoport, amolyan csoport. Azelőtt azt sem tudtam, hogy milyen csoportok vannak. Ezt a hátteret természetesen mi nem ismertük - fejtette ki a tévés, aki leginkább hangulatjelentéseket adott a Belügyminisztériumnak.
- Mi is lett volna más, amikor én ebben a helyzetben éltem, ezekkel az emberekkel találkoztam, és hál' Istennek, soha nem tapasztaltam más jellegű élményeket. Az emberek sokszor mondták, hogy biztosan jó állást kaptam volna, ha maradok kinn, de számomra a családom a legfontosabb, és nagyon szeretem ezt az országot. Itt érzem magam otthon, és ez mindennél többet jelent - hangsúlyozta Juhász Előd, hozzátéve, hogy soha nem kapott pénzt a jelentéseiért, és fogalma sincs, miért került elő ez az ügy évtizedekkel később. - Akkor bukkant fel, amikor nyugdíjba mentem, de igazán nem értem, miért...
A Zenebutik megálmodója nyugdíjba vonulása után egy időre még bízott abban, hogy visszatérhet szeretett műsora, ám sajnos ez a vágy végül nem teljesült. Ennek ellenére, a Zeneközelben című rádiós programját továbbra is hűen készíti, immár 87 évesen is.
- Amíg csak bírom, folytatni szeretném a munkát, de nem fogom túlzottan megterhelni magam. Senki és semmi nem sürget, magam ösztönzöm, mert örömömet lelem ebben az egészben, és nem érzem, hogy kényszer volna. Soha nem tekintettem a tevékenységemre munkaként; számomra ez egyfajta hobbi és szórakozás is. Úgy vélem, hogy ez az egyik titka annak, hogy ilyen szép életkort élhettem meg – osztotta meg velünk korábban.