Itt a döntés a katonai ügyész ügyében, aki tragikus módon, álmában vetett véget felesége életének.

Tizennégy év fegyházbüntetéssel sújtott első fokon a Szegedi Törvényszék csütörtökön egy férfit, aki 2022 őszén lakásukban megfojtotta feleségét.

A bíróság bűnösnek találta a 48 éves férfit, aki egy védtelen személy ellen elkövetett emberölés vádjával állt a törvény elé. A vádlott a jövőben nem élhet feltételes szabadságra bocsátás lehetőségével.

A 2018 januárjáig katonai ügyészként dolgozó férfi 2019-ben házasodott össze feleségével, akivel 2012 óta élt együtt. Kapcsolatuk a gyermekük születése előtt kezdett megromlani, veszekedéseik pedig 2022-ben állandósultak. Az asszony válási szándékát is bejelentette, de később kapcsolatuk valamelyest helyreállt.

A nő szívében mély vágy élt az iránt, hogy férje - a koronavírus-fertőzés következményeként felerősödött - lelki nehézségei miatt orvosi ellátásban részesüljön. A vádlott, aki üldöztetéses téveszmékkel küzdött, bár próbálta keresni a segítséget, és pszichiátriai osztályon is kezelték, a gyógyszereit gyakran elhanyagolta, vagy rendszertelenül szedte. A tanúk beszámolói alapján többször is előfordult, hogy a nő arra ébredt, hogy férje mellette áll, és figyelmesen nézi őt.

2022 novemberében a vádlott a feleségével és közös gyermekükkel Szegeden, a férfi a Rókus városrészben található társasházi lakásában tartózkodott, amikor a kora éjszakai órákban vitatkozni kezdtek kapcsolatukról. A szóváltást követően az asszony a hálószobába ment, majd elaludt.

A férfi csendben lépett be a hálószobába az éjszaka sötétjében. Alvó felesége ártatlanul pihent az ágyban, míg ő, a sötétség ölelésében, közel hajolt hozzá. Jobb kezével hirtelen megragadta a nyakát, szorítása egyre erősebbé vált, míg a nő légzése el nem állt, és az éjszaka véglegesen elnyelte a szívverését.

Közös, másfél éves gyermekük eközben a lakásban játszott, és - ahogyan Gaudi Tibor bíró kifejtette, a legjobb esetben - nem volt tanúja az eseményeknek.

November 16-án este a vádlott - édesapja kíséretében - bement a lakástól 600 méterre található Szegedi Rendőrkapitányságra, ahol bejelentette, hogy megölte feleségét. A vádlott első rendőrségi meghallgatása során azonban nem hangzottak el a szükséges figyelmeztetések, így az arról készült jelentések nem vehetők bizonyítékként figyelembe. A lakásba kimenő rendőrök megtalálták a holttestet.

A szakértők álláspontja alapján a férfi bűncselekmény elkövetésekor súlyos és komplex személyiségzavarral küzdött, amely következtében elméje olyan kóros állapotban volt, hogy csak mérsékelten volt képes felismerni a tettei következményeit, és ennek megfelelően cselekedni.

A vádlott az utolsó szó jogán, úgy fogalmazott nagyon sajnálja a történteket, egész életében gyászolni fogja egykori feleségét.

Gaudi Tibor bíró az ítélet indoklása során kifejtette, a vádlott azután, hogy jelentkezett a rendőrségen nyolc hónapon át hallgatásba burkolózott. Csak ezt követően kezdett arra hivatkozni, hogy a házastársa viselkedése miatt benne felgyülemlő feszültség robbant ki belőle a bűncselekmény éjszakáján. Az eljárás során azonban számos bizonyíték erősen kérdésessé tette a vádlott szavahihetőségét. Az áldozaton és a vádlotton sem találtak védekezésre utaló sérüléseket.

A bíróság elutasította a vádlott védekezését, miszerint az emberölést erős felindulás állapotában követte el.

Az ítélet ellen az ügyészség súlyosbítást kérve fellebbezett, míg a vádlott és jogi képviselője az ügy minősítésének eltérő megközelítését és enyhítést célozva nyújtott be fellebbezést.

Related posts