Hét politikai alakulat került be a választásokra, melyek közül egyharmaduk szélsőséges nézeteket képvisel.

Vasárnap este 9 órakor véget ért Romániában a parlamenti választás, és az exit pollok ezúttal valóban hűen tükrözték a választók akaratát. Hét politikai formáció szerzett mandátumot a törvényhozásban. A lista élén a Szociáldemokrata Párt (PSD) áll 22%-kal, míg a második helyen a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) végzett 18%-kal. A harmadik pozíciót a Nemzeti Liberális Párt (PNL) foglalja el 14%-os eredménnyel, őt követi a Mentsétek Meg Romániát Szövetség 12,25%-kal. Érdekesség, hogy bejutott a parlamentbe a magyarellenes SOS Románia Párt is, amelyet Diana Șoșoacă irányít, és amely 7,75%-ot ért el.

Az RMDSZ a rekordmagasnak számító részvétel mellett is nagyon jól teljesített, mintegy 590 ezer szavazatot kapott, ami 6,39%-ra volt elegendő. Előtte a Fiatal Emberek Pártja, a POT jutott be a törvényhozásba, amely Călin Georgescu farvizén kapaszkodott fel, és lépte át a bejutási küszöböt. A szélsőséges erők táborában tehát ott van az AUR, az SOS Románia és a POT, hármuknak összesen valamivel több mint 32%-uk van, ami azt is jelenti, hogy a parlament egyharmada a szélsőséges, magyarellenes erők kezébe került. A most lejáró parlamenti ciklusban mindössze 10%-on álltak, és így is komoly problémákat okoztak, feszültséget keltettek, ezzel szemben a következő négy évben háromszor többen lesznek. Ez az arány nagyobb, mint amikor a hírhedten magyarellenes Corneliu Vadim Tudor pártja ott volt a törvényhozásban.

A hétvégi választások során az országos szavazási arány 52,5%-ra rúgott, ami összesen 9.455.072 szavazót jelentett. Maros megyében a részvételi arány némileg alacsonyabb volt, 50,92%-ot ért el, így a 469.250 választásra jogosult személy közül 238.942-en éltek szavazati jogukkal. Korosztály szerint a legnagyobb részvételt a 45-64 évesek körében tapasztalták, míg a fiatalabb, 18-24 éves korosztályban a legkevesebben szavaztak. A nemek arányában a női szavazók száma 122 ezer, míg a férfiaké 115 ezer volt. A városi környezetben 122 ezer szavazatot adtak le, míg a vidéki településeken 116 ezer voksolt. Maros megyében a leadott szavazatok 39,15%-át az RMDSZ szerezte meg, a második helyen az AUR végzett 14,12%-kal, ezt követi a PSD 13,11%-kal. A PNL 10,56%-os részesedést ért el, míg az USR 7,47%-kal zárta a választásokat. Érdemes megemlíteni, hogy az SOS Románia is sikeresen szerepelt, 5% fölötti eredményt elérve.

A legutóbbi eredmények tükrében Csibi Attila Zoltán, az RMDSZ Maros megyei szervezetének elnöke hangsúlyozta, hogy büszkeséggel tölthet el minket a megyénk lakóinak összefogása, akik a józan ész mellett döntöttek. Kiemelte, hogy a céljuk a kormányzati pozíciók visszaszerzése, mivel ez a leghatékonyabb módja az erdélyi magyar közösség érdekeinek képviseletének.

Dr. Vass Levente a lapunknak tett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az államelnök-választás első fordulójának eredménye rávilágított, a helyzet sokkal komolyabb, mint ahogy azt a választópolgárok feltételezték. Ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni, hogy nem célja a félelemkeltés. A tapasztalt képviselő úgy véli, hogy az erdélyi magyar közösségben még van potenciál, hiszen a nyáron Pipén csupán két emberrel tudtak diskurálni, míg az államelnök-választás első fordulóján már hatan járultak az urnákhoz, közülük öten az RMDSZ jelöltjére szavaztak. A parlamenti választások során pedig már 13 helyi lakos élt szavazati jogával. Dr. Vass Levente elmondta, hogy a következő négy évben számára a legfontosabb feladat az egészségpolitikai reformok megvalósítása lesz. Kiemelte, hogy a kórházak fejlesztése elengedhetetlen, szűrőközpontokat kell létrehozni, és a jövő orvosainak meg kell tapasztalniuk a vidéki szolgálat valóságát, hiszen az orvosi hivatás nem csupán a modern műtők világáról szól. A képviselő javasolta, hogy a fiatalokat szakmai gyakorlatra vidéki településekre is el lehetne küldeni, ezzel is gazdagítva tapasztalataikat.

Csép Éva Andrea képviselő, aki szociális szakpolitikai területen tevékenykedik, hangsúlyozta a különböző szociális programok kiemelt jelentőségét. Kiemelte, hogy elengedhetetlen a szülők támogatása; az államnak fontos szerepe van abban, hogy csökkentse a szülőkre nehezedő terheket. Ezen kívül arra is felhívta a figyelmet, hogy az anyagi gondokkal küzdők számára komolyabb segítséget kellene nyújtani. Továbbá, a fiatalok lakhatási helyzetére is sokkal nagyobb figyelmet kellene fordítani, hiszen ez alapvetően befolyásolja a jövőjüket és a társadalom fejlődését.

A fiatalok számára elengedhetetlen, hogy egy biztonságos és támogató környezetben találjanak haza, hiszen ha nem lépünk fel határozottan a demográfiai válság ellen, Románia hamarosan elnéptelenedhet – figyelmeztetett a képviselő. Kiemelte, hogy a szélsőséges nézetek terjedése komoly fenyegetést jelent. Az RMDSZ szerepe abban rejlik, hogy megvédje a magyar közösség érdekeit, és megakadályozza, hogy a magyarellenes erők megsértsék a jogszabályokat, vagy olyan intézkedéseket vezessenek be, amelyek sértik az erdélyi magyarok méltóságát.

Portik Vilmos, Maros megyei tanácsos az exit poll eredmények tükrében kifejtette, hogy van egy fontos tanulság, amit sokaknak, köztük a politikai elitnek is el kell sajátítania: a magyaroknak az utolsó pillanatban is egyesülniük kell! Ezt az összefogást a vasárnapi parlamenti választások során láthattuk, ahol a 20 éve nem tapasztalt, rekordmagas részvételi arány ellenére a nemzeti közösség sikeresen érvényesítette érdekeit, és képviselőket juttatott a törvényhozásba.

Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője és parlamenti képviselő, a képviselőházi frakcióvezetői minőségében is kifejezte háláját a magyar közösségnek, amiért a közelmúltban rendezett nyári és parlamenti választások során kiemelkedő összefogást tanúsított. Hangsúlyozta az önkéntesek, a kommunikációs szakemberek és az önkormányzati vezetők munkájának fontosságát is, akik elkötelezetten támogatták a kampányt. Csoma Botond figyelmeztetett, hogy az elkövetkező négy év nem ígérkezik könnyűnek; komoly kihívásokra számíthatunk, de biztosította a közönséget, hogy meg fogják találni a helyüket a nehézségek közepette. Kiemelte, hogy a szélsőséges nézetek elleni harcban román partnerekre is számítani fognak.

A veszélyérzet mellett a szolidaritás érzése is jelentős szerepet játszott abban, hogy a magyar emberek összefogtak. A szóvivő hangsúlyozta, hogy ez az összefogás nemcsak krízishelyzetekben nyilvánul meg, hanem a mindennapokban is. Az erdélyi magyaroknak folyamatosan támogatniuk kell egymást, függetlenül attól, hogy éppen könnyebb vagy nehezebb időket élnek meg; a közösség érdekében mindig fontos az összetartás!

Az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa (SZÁT) hétfőn délután ülésezett. Csoma Botond az ülés előtt mondta el lapunknak, hogy terítéken lesznek a következő időszak politikai teendői, illetve az ülésen már azt is fogják látni, milyen döntés születik az államelnök-választás első fordulója kapcsán. Az Állandó Választási Hatóság és az alkotmánybíróság hétfő délután 5 órára ígérte az eredményt, valamint a következő lépés bejelentését. A Szövetségi Állandó Tanács hétfői ülésén arról is döntött, hogy milyen politikai tárgyalásokat fog kezdeményezni az elkövetkezendő időszakban, fogalmazott Csoma Botond a SZÁT ülése előtt.

Szijjártó Péter, a magyar külgazdasági és külügyminiszter, hétfő reggel a Facebookon osztotta meg, hogy az erdélyi és székelyföldi magyar közösségek egyértelműen kifejezték szándékukat: erős magyar érdekképviseletet kívánnak Bukarestben.

Az RMDSZ kiemelkedő teljesítménye a romániai parlamenti választásokon garantálja, hogy a jövőben is hallható lesz a magyar közösség hangja Bukarest parlamentjében. Ennek köszönhetően nem hozhatnak döntéseket a magyarok ügyében anélkül, hogy a magyar közösség képviselői ne vennének részt a folyamatban - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter. Emellett hangsúlyozta, hogy az RMDSZ sikeres szereplése jelentős támogatást nyújt majd a magyar-román kapcsolatok további erősítéséhez is.

Related posts