A vihar óriási rombolást végzett, és Debrecenben még mindig kétezer háztartás szenved áramhiánytól.

Papp László, a Fidesz-KDNP polgármestere emlékeztetett arra, hogy az utóbbi napokban a városra óránként 130 kilométeres szélvihar csapott le, ami óriási rombolást végzett. A vihar következményeként jelentős károk keletkeztek a közszolgáltatások terén, különösen az áramellátásban. Számos fa dőlt ki gyökerestől, és ezek közül több a villanyoszlopokra és a felsővezetékekre zúdult, súlyosbítva ezzel a helyzetet.
Kiemelte, hogy a sajtótájékoztató előtt egyeztetett az áramszolgáltató OPUS TITÁSZ vezetőivel, a cégnél válságbizottság működik, mintegy 450 ember dolgozik a helyreállítási munkálatokon.
A polgármester kérte a lakosság türelmét, hangsúlyozva, hogy a helyreállítási folyamat során egy meghatározott sorrendet kell követnie a szolgáltatónak.
A várakozások szerint az esti órákban tudják majd megkezdeni a munkát az utóbbival.
Kiemelt figyelmet kapnak azok a területek, ahol a fakidőlések különféle nehézségeket okoztak. Ezeken a helyszíneken folyamatosan zajlik a munka, hiszen a szolgáltató csak a fák feldarabolása és elszállítása után tudja megkezdeni a további teendőket - magyarázta.
Hozzátette, hogy az önkormányzathoz eddig csaknem 400 olyan helyszínt jelentettek be, ahová a hatóság szakemberei mentek ki felszámolni a károkat, mintegy 250 helyen már végeztek is.
Papp László tájékoztatása szerint a Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz körülbelül 1400 bejelentés érkezett a hajdúsági vármegyeszékhelyről. E bejelentések körülbelül felén már elvégezték a szükséges munkálatokat a katasztrófavédelem szakemberei, míg a többi helyszínen a kármentesítési folyamatok a közeljövőben várhatóan megkezdődnek.
A szomszéd vármegyékből, így Jász-Nagykun-Szolnok és Heves területéről is érkeztek tűzoltók és felszerelések - jelezte a polgármester, kiemelve, hogy Böröndi Gábor vezérkari főnökkel folytatott megbeszélése után a honvédség is bekapcsolódott a károk felszámolásába.
Kifejtette, hogy a gondolatai mélyebb rétegeket érintenek, és az egyes nézőpontok alapos vizsgálata segíthet a helyes döntések meghozatalában.
37 leszakadt, összetört jelzőlámpát számoltak össze és körülbelül 90-et, amely elfordult. Ezek helyreállítása a legtöbb helyen már megtörtént.
Megemlítette, hogy az önkormányzat egy külön e-mail címet hozott létre, amelyen a debreceni lakosok bejelentheti a vihar által okozott károkat: [email protected].
Gerebenics Károly tűzoltó ezredes, a Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője tájékoztatott arról, hogy a vármegye területéről közel 2000 bejelentés érkezett. Ebből 1400-nál még folyamatban van a helyreállítás. Ennek következtében a tűzoltóság áttért egy 24 órás szolgálati rendre a korábbi 24/48 órás beosztás helyett, hogy egyszerre minél több tűzoltót tudjanak mozgósítani a munkálatokhoz.
Tájékoztatása szerint a helyi erők megerősítést kaptak a már említett vármegyékből, és a Katasztrófavédelemi Oktatási Központ végzős tiszthelyettesei közül 44-et vezényeltek át Debrecenbe. Jelenleg mintegy 200 hivatásos tűzoltó végez beavatkozásokat a vármegyében, ezen túl pedig sok önkormányzati tűzoltóság és önkéntes mentőszervezetek, például a Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató-Mentőcsoportja, nagy létszámban segítik a tűzoltók munkáját.
Széles Diána (Fidesz-KDNP) alpolgármester, a Debreceni Karitatív Testület társelnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy