Március hónap a gyümölcsöskertek számára különösen fontos időszak, hiszen ilyenkor kezdődik a tavaszi növekedés, és a fák virágzásának előkészületei is megkezdődnek. A megfelelő védelem érdekében érdemes figyelmet fordítani a következőkre: 1. **Kártevők

Márciusban a természet fokozatosan ébredezik téli álmából, és a tavasz első jelei már a levegőben érződnek. Noha a tavasz igazi megérkezését általában áprilisra datáljuk, az utóbbi évek tapasztalatai alapján érdemes már most elkezdeni a gyümölcsösök védelmét. Az áprilisi átlaghőmérséklet elérheti a +7,9 °C-ot, ami már kedvező körülményeket teremt a növények vegetációs időszakának elindulásához. Fontos azonban észben tartani, hogy ez az adat a hosszú távú hőmérsékleti trendekből származik, és nem mindig tükrözi a jelenlegi körülményeket. Az utóbbi időszakban ugyanis egyre inkább a magasabb hőmérsékletek felé tolódnak el az értékek, ami új kihívások elé állít minket.

Mindezek ellenére márciusban még mindig várhatunk visszatérő téli időjárást, hiszen a hőmérséklet akár -10 °C-ra is csökkenhet. Ilyen körülmények között a korán virágzó gyümölcsfajok, különösen a kajszibarack ültetvények komoly veszélynek vannak kitéve. Például a 2024-es évben a kajszifák már februárban virágba borultak, míg 2009 márciusában az átlaghőmérséklet -0,9 °C-ra esett. Ezzel szemben 2010-ben már +6,2 °C-os átlagot regisztráltak. Az elmúlt két évtized során a leghosszabb tél a 2005/6-os időszakra tehető, amikor november közepétől egészen március végéig a síkvidékeken is 20-30 cm-es hótakaró borította a tájat.

Réz: a kórokozók természetes ellensége.

Az elmúlt éveket meglehetősen enyhe telek jellemezték, csak a 800-900 m tengerszint feletti magasságban volt jellemző a csapadékos időjárás és tartósabb hótakaró. Ez a kórokozók és a kártevők tevékenységének korábbi beindulásában is megmutatkozik. Főleg azok a fajok ébrednek fel korábban, amelyeknek a fejlődésükhöz néhány napra nulla fok feletti hőmérsékletre van szükség.

A kórokozók közül ez elsősorban az őszibarack tafrinás levélfodrosodására (Taphrina deformans) vonatkozik. A gomba ivartalan spórák (ún. blastospórák) formájában telel át a rügyek pikkelyei között vagy a hajtásokon. A blastospórák attól a pillanattól kezdve képesek fertőzni, amikor a bimbók belsejében lévő szöveteket védő pikkelyek a külső környezeti hatásokra kimozdulnak. A fenológiai fejlődés nyomon követése alapján készült egy hőmérsékleti modell, amely az év eleje óta 7 °C feletti aktív fokok összegének (SAT) mérésén alapul. A rügypikkelyek akkor mozdulnak, ha a SAT = 800 °C feltétel teljesül. Az első kezelést akkor hajtják végre, amikor a SAT = 1000 °C-ot eléri. 2024 februárjának első dekádjában ezek az értékek a legtöbb helyen teljesültek (a melegebb vidékeken jelentősen meg is haladták), ami a beavatkozások végrehajtását már a téli időszakban feltételezte. A kezelésre vonatkozó döntést maguknak a rügyeknek a közvetlen megfigyelésével kell korrigálni, pontosabban, hogy van-e vizuálisan észrevehető jele a pikkelyek mozgásának.

Az őszibarackfák a rügyezés kezdetétől a virágszirmok lehullásáig érzékenyek a fertőzésekre, ezért a gombás fertőzések szempontjából kedvező feltételek mellett a későbbiekben is folytatjuk a gombaölő szeres védekezést. A készítmények választéka most a réz-hidroxidra, a réz-oxi-kloridra (CuproTonic) és a PowerOf-ra korlátozódik. Az amazoN Bacilus mojavensis alapú biokészítményt is használhatjuk. Sajnos, a gombaölő hatású Power Of-K csekély ellenállást mutat az eső általi kimosással szemben, ezért BorOil-lal keverjük. A tafrinás levélfodrosodás ellen a rézkezelés kiemelten javasolt, de csak addig, amíg nincsenek levelek, mert azokat leégeti!

Ebben a fenológiai szakaszban, amikor a rügypikkelyek kezdenek nyílni, a szilva polisztigmás levélfoltossága (Taphrina pruni) ellen is intézkedéseket teszünk. Ez a gomba a bionómiáját tekintve hasonlít az őszibarack tafrinás levélfodrosodásához, és a védekezési módszerek is párhuzamosak. Mivel az aktív hőmérsékletek összegét nem tudjuk meghatározni, a védekezést a szilvarügyek fenológiai fejlődésére alapozzuk. A kéregnekrózis és a bakteriózis elleni rézkezelés általában március és április határvonalán valósul meg.

ellen is használhatunk rezet. Az aszkospórák kirepülése és az első fertőzések legutóbb az egérfül fenológiai fázisában március végén jelentkeztek Ilyenkor (meleg vidékeken még korábban) virágozhat a kajszibarack, amelyet a moniliás virág és ágelhalás (Monilinia laxa, M. fructigena) ellen kell kezelni. Az amazoN, Folicit, PlanTonic készítmények és fungicidek erre kellőképpen hatásosak. A gyakorlati tapasztalatok szerint az integrált termelésben erős fertőzési nyomás mellett, illetve a kórokozó súlyossága miatt is célszerű előnyben részesíteni a fent említett készítményket.

A tavasz első hónapjai remek alkalmat kínálnak arra, hogy elvégezzük azokat a növényvédelmi intézkedéseket, amelyekre a betakarítás utáni időszakban nem volt lehetőségünk. A kórokozók aktivitásának megindulása előtt érdemes a csonthéjasokat kiültetni, és gondoskodni a Monilinia spp. gomba által érintett mumifikálódott gyümölcsök eltávolításáról. Ezen kívül fontos, hogy összegyűjtsük és komposztáljuk a különböző kórokozók áttelelő formáit hordozó leveleket - mint például az alma- és körtefák varasodása, a körtelevelek szürkefoltossága, valamint a csonthéjasok és más növények szárazfoltossága - mindezt Trifender beoltásával végezzük, hogy hatékonyabbá tegyük a komposztálási folyamatot.

A kórokozók elterjedésének megakadályozása a virágzás időszakában egy rendkívül fontos feladat. Ezen időszak alatt a növények különösen érzékenyek a fertőzésekre, ezért kiemelt figyelmet érdemel a védekezés. Az egészséges virágzás érdekében javasolt a megfelelő növényápolási technikák alkalmazása, mint például a talaj tápanyagtartalmának optimalizálása, a megfelelő öntözési gyakorlatok betartása, valamint a rendszeres növényvédelmi ellenőrzések elvégzése. Ezen intézkedések révén nemcsak a kórokozók terjedését fékezhetjük meg, hanem a növények fejlődését és virágzását is támogathatjuk.

A virágzás idején általában már felbukkannak a beporzók, ami életet lehel a gyümölcsösbe. Ebben a fontos fonológiai szakaszban nem csupán a gyönyörű virágzást kell élveznünk, hanem a gyümölcsfák védelméről is gondoskodnunk kell. Az őszibarackfák esetében a tafrinás levélfodrosodás és a monília elleni védekezés kiemelt jelentőséggel bír. Érdemes megjegyezni, hogy virágzás alatt csupán amazoN készítménnyel dolgozhatunk. Ne feledjük, hogy a gyümölcsösben maradt mumifikált gyümölcsök potenciális fertőzési forrásokat jelentenek a moníliás rothadás szempontjából, amit hatékonyan kezelhetünk az amazoN alkalmazásával.

Kártevők elleni védekezés: Hatékony stratégiák a növények védelméért A kártevők elleni védelem kulcsfontosságú a mezőgazdaságban és a kertekben, hiszen ezek a kis élőlények képesek jelentős károkat okozni növényeinkben. A hatékony védekezés érdekében fontos, hogy olyan módszereket alkalmazzunk, amelyek nemcsak a kártevőket irtják, hanem a környezetünket is kímélik. Az integrált növényvédelmi megközelítés, mely ötvözi a biológiai, kémiai és fizikai módszereket, kiemelkedő szerepet játszik a kártevők elleni harcban. A természetes ragadozók, mint például a katicabogarak vagy a darazsak, természetes módon csökkenthetik a kártevők számát, míg a megfelelő növényválasztás is segíthet a problémák megelőzésében. Emellett a megelőzésre is nagy hangsúlyt kell fektetnünk. A talaj egészségének fenntartása, a megfelelő öntözés és a növények gondos ápolása mind hozzájárulhat a kártevők elkerüléséhez. Ha azonban már megjelentek a nem kívánt látogatók, fontos, hogy környezetbarát módszereket alkalmazzunk, mint például a növényi alapú permetezők vagy a kézi eltávolítás. Összességében a kártevők elleni védelem egy komplex feladat, amely tudatosságot és proaktív hozzáállást igényel. A természet tisztelete és a fenntartható gyakorlatok követése nemcsak a növényeink védelmét szolgálja, hanem hozzájárul a biodiverzitás megőrzéséhez is.

Bár a legtöbb kártevő még március elején a "téli álmát" alussza, nemsokára, akár napokon belül, felébredhetnek. A körteültetvényekben a levélbolhák (Cacopsylla pyri) az elsők, akik aktivizálódnak. Ezek a rovarok közvetlenül a gyümölcsösökben töltik a telet, és az alacsony alsó fejlődési küszöb (+2,7 °C) miatt már a téli hónapokban is rendszeresen párzanak és tojásokat raknak. Célunk ebben az időszakban a tojáskelés késleltetése, hogy amikor a nimfák kikelnek (általában a virágzás előtt), a rovarirtó kezelés a lehető legnagyobb populációt érje el. E cél elérése érdekében kaolint vagy nagy dózisú PlanTonic olajat alkalmazunk, és a megfelelő hatás fokozása érdekében Bora rovarölő gombával kombináljuk. Fontos azonban megjegyezni, hogy a kaolin könnyen lemosódik az eső által, ezért a csapadék mennyiségétől függően a kezelést meg kell ismételni.

Márciusban még mindig lehetőség nyílik arra, hogy megvizsgáljuk a kártevők telelő állapotainak jelenlétét.

Már a rügypattanás előtt vagy annak kezdetén (BBCH 00-01) beavatkozunk az eryophyida atkák ellen, ide soroljuk az atkát (Eriophyes pyri, Epitrimerus pyri), a gubacsatkát (Aculus focekui) és az almában a levélatkát (Aculus schlechtendali). Ellenük kéntartalmú szereket használunk, lehetőleg Bio sulfurt, mivel nem tartalmaz nehézfémeket. Nála sokkal hatásosabb a Typhlodromus pyri ragadozó atka betelepítése. Ha nincs lehetőség a ragadozó atka alkalmazására, akkor a ként nagy dózisban (10 kg/ha) választjuk, egyúttal az olajjal (PlanTonic -10 l/ha) való kombináció is bevált. A megcélzott kártevők az ún. deutogynes (téli nőstények), melyek kolóniái a kéregrésekben, rügyek alatt, valamint más menhelyeken töltik ki a nyugalmi időszakot.

Kora tavasszal életre kel a leggyakrabban a meggyet támadó meggyvirágmoly (Argyresthia pruniella). Tojás formájában telel át, a teljesen kifejlett hernyók 10 °C fölötti hőmérsékleten nagyon gyorsan kikelnek. A kezelést még azelőtt meg kell oldanunk, hogy a hernyók belefúródjanak a rügyekbe. Erre a célra a PlanTonic és Bora vagy a Mycotal olajos tankkeverékek javasoltak. A Spinosad a rügymoly elleni közvetlen védekezésre megengedett, de sajnos csak a faiskolákban. Viszont a cseresznye- és meggyültetvényekben a kiváló hatású Bacillus thuringiensis alapú Delfin használható. Ha más kártevők (levéltetvek, legyek, pajzstetvek és lepkék) áttelelő állapotairól van szó, célszerűbb az olajat (PlanTonic) később, általában az egérfüles és a zöldbimbós állapot között (BBCH 54-56) alkalmazni. A magasabb hőmérsékletnek köszönhetően jobban érvényesül az olajok tojásra gyakorolt hatása (a légzés megakadályozása). Ezzel egyidőben kezdenek előbújni búvóhelyükről az araszolók hernyói, amelyek ellen szintén a B. thuringiensis (Delfin) készítménnyel avatkozunk be. A melegebb térségekben a szürke almalevéltetűk (Dysaphis plantaginea) az időjárás és a fenológiai fejlődés függvényében március vége felé rendszeresen kikelnek az áttelelő tojásokból. A beavatkozást a levelek csírázó szövetein látható vörös hólyagok belsejében a szívás jeleinek megjelenésekor és az ősanyák felfedezésekor végezzük. Az szürke alma-levéltetű ellen az Azatin botanikai rovarirtó szert is alkalmazhatjuk, amely csökkenti a pajzstetű és az atka kikelő formáit is.

Az utóbbi évek tapasztalatai alapján idén is számítani kell a bimbólikasztó bogár (Anthonomus pomorum) aktivitásának gyors növekedésére. Ez különösen érvényes a melegebb területekre, ahol február első felében a bogarak megjelenéséhez kedvező hőmérsékleti mutatók 55-80% között mozogtak. A védekezési intézkedéseket a peték lerakása előtt szükséges elvégezni, mivel ez a beavatkozás általában egybeesik a BBCH 52-53 fenológiai fázissal. A bimbólikasztó bogár különösen vonzódik a korán virágzó fajtákhoz, mint például az Idared, Šampion és Julia, valamint a kezeletlen növényzettel határos ültetvényekhez. A bogarak aktivitása leginkább a 15 °C feletti napsütéses időben kezdődik, míg a lehűlés következtében a kelés lelassul, de a hőmérséklet emelkedésével ismét felgyorsulhat. Ekkor akár a későbbi virágzású fajtákban is megjelenhetnek. A kifejlett bogarak elfogása mellett a hőmérsékleti adatok is fontos szerepet játszanak a jövőbeni előrejelzésekben. A lárvaölő beavatkozásokhoz a SET(T) = 250-300 °C hőmérsékleti tartományt célszerű figyelembe venni.

Természetesen! Íme egy egyedi összefoglaló: **Rövid Áttekintés** Ez az összegzés a téma lényegét ragadja meg, kiemelve a legfontosabb pontokat és összefüggéseket. A célja, hogy világos és tömör képet adjon az olvasónak, lehetővé téve számára, hogy gyorsan megértse a lényeget anélkül, hogy mélyebben belemerülne a részletekbe. Az információk logikus sorrendben követik egymást, és segítik a téma átfogó megértését.

Márciusban elindítjuk a gyümölcsösökben a kórokozók és kártevők ellen irányuló alapos védelmi programot. Kiemelt figyelmet fordítunk az őszibarack tafrinás levélfodrosodására, a bimbólikasztó bogárra, valamint az araszolók hernyóira. A gombaölőszeres kezelések sorában az alma varasodás elleni első lépések mellett a kéregelhalás és a bakteriózis elleni intézkedések is szerepelnek. Az áttelelt tetvek, pajzstetvek és hasonló kártevők számának csökkentése érdekében már a csírázás előtt vagy annak kezdetén érdemes különböző kénformákat alkalmazni. A körtetelepítéseknél fontos, hogy a pajzstetvek ellen kaolint és olajokat tartalmazó szerek használatára is figyeljünk. A sárgabarack a melegebb régiókban a hónap végén már virágzásnak indul, így elengedhetetlen a monilinia elleni kezelések elvégzése. A metszések alkalmával mintát vehetünk az ágakról, hogy felmérjük az áttelelt kártevők jelenlétét. Ezzel párhuzamosan már most körvonalazódik a védekezési stratégia, itt az idő, hogy kidolgozzuk a következő időszak permetezési tervét. (tam) www.biotomal.sk

Related posts