Fokozódik a feszültség: a jövő nem ígérkezik kedvezőnek a magyar lakosság számára - Agrárszektor

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A legfrissebb, 112 szimulációra alapozott előrejelzés szerint Magyarországon a május és szeptember közötti időszakban 0,8-1,5 Celsius-fokkal lehet melegebb az 1991-2020-as klímaátlaghoz viszonyítva. Egyes modellek június és augusztus hónapokra különösen drámai, akár két Celsius-fokot is meghaladó hőmérséklet-emelkedést jósolnak. A szakértők hangsúlyozzák, hogy a Kárpát-medence speciális földrajzi tulajdonságai miatt hazánkban a felmelegedés hatásai erősebben érvényesülnek, hiszen a medencében a forró levegő szorosan megreked. Ez a jelenség leginkább a Dél-Dunántúlon és az Alföld térségében fogja éreztetni hatását.
A csapadékviszonyok terén a tavalyi évben megfigyelt szárazabb tendencia idén is folytatódhat, azonban az előrejelzések alapján nem valószínű, hogy olyan drámai aszályra számíthatunk, mint ami 2023-ban tapasztalható volt. Kovács Erik azonban figyelmeztetett, hogy ezek a prognózisok jelentős mértékű bizonytalanságot rejtenek magukban. A hidrológiai aszály viszont komolyabb kihívásokat jelenthet, amely már most is érezhető a Duna vízgyűjtő területének jelentős részein, a téli csapadék elmaradása miatt. Az előrejelzések azt is mutatják, hogy a nyári hőhullámok gyakorisága és időtartama növekedni fog, ami nemcsak a lakossági, hanem az ipari energiafelhasználásra is hatással lesz, és vízhiány kialakulásához vezethet. A kutató hangsúlyozta, hogy ezen jelenségek a klímaváltozás következményei, amelyekhez sürgősen alkalmazkodnunk kell.
Az MCC Klímapolitikai Intézet legutóbbi tanulmányában arra figyelmeztet, hogy a klímaváltozás következtében a hűtési foknapok száma egyre növekvő tendenciát mutat a május és október közötti időszakban. Ezzel párhuzamosan Magyarország energiaellátása stabilnak mondható, köszönhetően a nukleáris, fosszilis és megújuló energiaforrások harmonikus arányának. Jelenleg az országban több mint 4400 megawatt teljesítményű ipari méretű naperőmű működik, emellett pedig közel 2800 megawattnyi háztartási napelemes rendszer is hozzájárul az energiamixhez.