Figyelem, kedves Facebook-felhasználók! Csalók új módszerrel próbálják átverni a szlovákiai felhasználókat. Ne dőljön be a trükköknek!

Újabb trükkös módszerrel próbálnak meg átverni az online csalók Szlovákiában, ezúttal a közösségi médiában terjesztik a „titkos” ajánlataikat. Hátizsákokat, rollereket és ékszereket hirdetnek, amelyeket szinte ingyen kínálnak. Az állításuk szerint ők „tudják”, hogyan lehet olcsón hozzájutni ezekhez az árucikkekhez, mivel állítólag korábban az iparban dolgoztak. A zive.sk portál beszámolója szerint érdemes óvatosnak lenni, és alaposan megfontolni az ilyen ajánlatokat.

A bűnözők hamis profilokat hoznak létre (vagy egy ellopott profil használnak a csaláshoz): a hihetőség kedvéért számos családi fotót töltenek fel, sőt, néhány esetben e-mail címet is megadnak, valamint szlováknak hangzó, ám nem valós neveket használnak. Van olyan profil, amelyet csak a napokban hoztak létre, de már több száz követője van.

Az újonnan elterjedt módszer alapelve a következő:

azt állítják, korábban egy neves cégnél dolgoztak, ám elbocsájtották őket, és ezért most bosszúból megosztják azokat a titkos módszereket, amellyel a leendő áldozat pár euróért juthat hozzá akár száz vagy még ennél is nagyobb értékű sportruházathoz, ékszerhez, rollerhez vagy más eszközhöz.

Egyik ilyen csaló oldal a népszerű sportruházati márka, a Decathlon nevével él vissza, azt állítva, hogy hétévnyi munkaviszony után elbocsátották, mivel egészségügyi problémák léptek fel nála. A hirdetés azt ígéri, hogy csupán néhány kérdés megválaszolásáért cserébe az érdeklődők szinte ajándék áron, mindössze 2 euróért juthatnak hozzá egy hátizsákhoz. Az oldal szerint a bolthálózat ezt az árat kizárólag az alkalmazottak és azok barátai számára kínálja, mivel "ki szeretné kiüríteni" a raktárkészletet. Hogy a történet még hihetőbb legyen, a csalók egy hátizsák vásárlásáról készült számlát is csatolnak a hirdetéshez.

Egy másik történetben a Pandora nevével élnek vissza: ugyanezzel a módszerrel ékszereket kínálnak. De a Nay elektronikai bolt sem marad ki - itt elektronikus rollert lehetett 9,99 euróért "beszerezni", ha az áldozat kitölti a kérdőívet. Ez után egy csaló oldalra ("Mi-Store") irányították őt, ahol meg kellett adni a személyes és a bankkártyaadatokat. Ám itt hirtelen a 9,99 eurós ár 49,90 euróra ugrott.

Ha valaki megadja az adatokat, akkor nemcsak az említett összeget vesztheti el, de akár a kártyán lévő összes pénzt is (ha nincs beállítva napi limit).

Egy újabb oldal bontogatta szárnyait, egy .com végződésű holiday név alatt. Itt fel kell tüntetnünk, hogy elfogadjuk a felhasználási feltételeket, ami azt jelenti, hogy két részletben fogunk fizetni: 14 naponta 45 eurót vonnak le a számlánkról. Így már közel száz eurónál tartunk, ami messze túllépi az eredetileg hirdetett 9,90 eurós árát az elektronikus rollerért.

A csalók szándéka világos: a kártyaadatok eltulajdonítása, mindenféle kitalált akciók és cselszövések révén. Az ígért termék sohasem jut el a vásárlókhoz, a pénz, amely akár jelentős összeg is lehet, viszont bizonyosan a csalók zsebébe vándorol.

A folyamat során a figyelmetlenségre is ügyesen építenek (az eredeti 9,90 eurós ár hirtelen 49,90 euróra ugrik), továbbá arra is, hogy az emberek hajlamosak bármit bejelölni, ha "kedvező áron" akarnak hozzájutni valamihez. Például könnyen elérhetnek olyan opciókat, mint a rendszeres díjfizetés, amiről az "ajánlat" kezdetén még szó sem esett, csak hogy ne maradjanak le a lehetőségről.

Related posts