Ezzel a megközelítéssel te is elérheted az Ultrabalaton kihívását!

Pénteken elindult az Ultrabalaton, a kihívás, ahol a résztvevők egyéni és csapat formában is komoly távolságokat bonyolítanak le. Az ultramaratonra való felkészülés egyénenként jelentősen változhat, azonban léteznek időtlen tanácsok, amelyeket érdemes megfontolnia mindenkinek, aki a jövőben szeretne részt venni ebben a különleges eseményben.

Az ultramaratonra való felkészülés nem csupán néhány napos kihívás, hanem egy hosszú és alaposan kidolgozott folyamat. Az alapoktól, vagyis a kiinduló edzettségi szinttől függően, mindenki saját tempójában haladhat. Az elsődleges lépés azok számára, akik már aktívan futnak, hogy fokozatosan emeljék a heti kilométerek számát. Ezzel a testüket hozzászoktatják a megnövekedett terheléshez, ami elengedhetetlen a sikeres felkészüléshez. Ahogy haladunk előre az edzéstervben, a hétvégi futások időtartamát is növelni szükséges, hogy a versenytávhoz minél közelebb kerüljünk. Emellett fontos, hogy a program tartalmazzon tempó- és intervallfutásokat is, mivel ezek jelentősen hozzájárulnak a futás hatékonyságának javításához. Ha a tervezett verseny útvonala hegyvidéki szakaszokat is magában foglal, érdemes hegyi futásokkal is készülni, hogy a különböző terepviszonyokkal is megismerkedjünk.

Nem lehet kihagyni a klasszikus erősítő edzéseket sem, elsősorban a törzsizmok és a lábak vannak kitéve a legnagyobb terhelésnek. Az edzések nem nélkülözhetik a hengerezést, illetve nyújtást sem, hogy az izmok rugalmassága megmaradjon. Túledzettségi állapotba sem szabad eljutni, a pihenés és a regenerálódás legalább annyira fontos, mint a megfelelő tréningek.

Az ultramaratonra való felkészülés során kulcsfontosságú a megfelelő kalóriabevitel és a folyadékpótlás. A hosszú távú futásokhoz elengedhetetlen, hogy a szervezetünk megfelelően táplált és hidratált legyen, hiszen ez alapvetően befolyásolja a teljesítményünket és a regenerációs képességünket. Érdemes figyelni a táplálkozásra, hogy a szükséges tápanyagokat időben és megfelelő mennyiségben biztosítsuk.

Honti Péter dietetikus kérdésünkre elmondta, az edzések mellett kiemelten fontos a megfelelő étkezés, illetve hidratálás.

Szervezetünk a mindennapi tevékenységek során is folyamatosan veszít folyadékot, de a sportolás során a testhőmérsékletünk jelentősen megemelkedik, amit izzadással próbálunk kompenzálni. Ilyenkor nem csupán víz távozik a testünkből; értékes ásványi anyagok is elvesznek. Ezért kiemelten fontos, hogy funkcionális vagy izotóniás italokat fogyasszunk, amelyek nemcsak vitaminokat, hanem nátriumot is tartalmaznak. A nátrium segíti az idegsejtek működését, javítja a koncentrációt, míg a különböző szénhidrátok az izmok energiaellátásához járulnak hozzá, így segítve, hogy bírjuk a tempót. Fontos megjegyezni, hogy az emberi test lassabban szívja fel a folyadékot, mint ahogyan azt leadja, ezért érdemes elkerülni, hogy megvárjuk a szomjúságot. Rendszeres hidratálásra van szükség, igyunk elegendő folyadékot! A folyadékigényünk változó, függ a testsúlytól, a mozgásformától, a testzsírszázaléktól, sőt, még az előzőleg elfogyasztott ételektől is. Ha sport közben 15-20 percenként 1-2 deci folyadékot iszunk, azzal biztosan nem hibázunk – tette hozzá Honti Péter.

Related posts