Egy év elteltével sem mutatkoznak előrelépések a Covid-tesztek milliárdos állami megrendelésén profitáló vállalatok ügyében.

A koronavírus-járvány időszakában az állam közbeszerzési eljárás nélkül kötött szerződéseket olyan cégekkel, amelyek a Fideszhez köthetők, és amelyek később nyomtalanul eltűntek. A rendőrség és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal már egy éve nyomoz az ügyben, de eddig még nem hoztak nyilvánosságra gyanúsítottakat.

A hvg.hu beszámolója szerint sem a rendőrség, sem a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nem osztotta meg, hogy van-e már gyanúsítottja azoknak a nyomozásoknak, amelyek a koronavírus-világjárvány alatt, a közbeszerzési szabályok figyelmen kívül hagyásával milliárdos állami megbízásokhoz jutott cégeket érintik. Ezek a vállalkozások később, miután megszerezték a profitot, eltűntek a színtérről.

A Nemzeti Nyomozó Iroda és a NAV ugyan más-más cégeket vizsgál, de az közös bennük, hogy a Fidesz korábbi politikusaihoz köthetők, és az állam vásárolt tőlük a koronavírus-fertőzés kimutatására szolgáló antigén gyorsteszteket. A lap szerint a két cég - a Rayrai Szolgáltató Kft. és a Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft. - fideszes hátterű vállalkozás volt, amelyek közbeszerzés nélkül jutottak a milliárdos értékű állami megbízásokhoz.

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) a vételár felének előre történő átutalásával indította el a folyamatot. A Rayrai Kft. mindössze néhány hónap alatt transzformálódott egy kudarcot vallott thaimasszázs vállalkozásból egy közel kétmilliárd forintos árbevételű gyógyászati nagykereskedővé. Érdekes módon, sem 2020 előtt, sem az ÁEEK-s szerződéseket követően nem folytattak komoly üzleti tevékenységet. Az átalakulás során elért 795 milliós profitot osztalékként kifizették a tulajdonosoknak, azonban tavaly megkezdődött a végelszámolás, és azóta a cég törlésre került.

A Nemzeti Nyomozó Iroda tájékoztatása szerint a hűtlen kezelés gyanúja miatt folyamatban lévő büntetőeljárás részleteiről jelenleg nem tudnak bővebb információt adni, mivel a nyomozás érdekében ezt nem áll módjukban megtenni. Közben a Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft., amely 3,15 milliárd forintos szerződést kötött az ÁEEK-val, szintén eltűnt a színről. A NAV is aktívan nyomoz az ügyben, ám az adóhatóság a lap érdeklődésére csupán annyit válaszolt, hogy jelenleg "nincs nyilvánosságra hozható információ" az üggyel kapcsolatban.

Related posts