Brazília válaszul megtorló vámokat jelentett be az Egyesült Államokkal szemben | Demokrata

Lula kiemelte, hogy elkötelezett a diplomáciai megoldások mellett, azonban ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre, akkor kész igénybe venni az idén elfogadott törvényt, amely a gazdasági viszonosság elvét rögzíti.
"Amennyiben ők 50%-os vámot alkalmaznak velünk szemben, mi is hasonló arányú vámot vezetünk be. A kölcsönös tisztelet rendkívül fontos, és én örömmel ajánlom fel, valamint fogadom el azt." - tette hozzá az államfő.
Davi Alcolumbre, a brazil szenátus elnöke, és Hugo Motta, a képviselőház elnöke, együttes közleményükben hangsúlyozták, hogy a gazdasági viszonossági törvény új jogi keretet biztosít Brazília számára, amely lehetővé teszi gazdasági érdekeinek és szuverenitásának hatékonyabb védelmét.
"Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy tudatosan és határozottan lépjünk fel gazdaságunk, a termelési ágazat és a brazil munkahelyek megóvása érdekében" - fogalmazták meg.
A brazil kormány várhatóan csak az amerikai vámok bevezetésével reagál konkrét intézkedésekkel. Számos brazil ipari szövetség azonban már most is a diplomáciai megoldások keresésére helyezi a hangsúlyt, hogy elkerülje a kereskedelmi konfliktusok kiéleződését.
Trump szerdán közzétett levelében "boszorkányüldözésnek" nevezte a Bolsonaro ellen indított bírósági eljárásokat. A volt brazil elnököt többet között azzal vádolják, hogy megpróbálta megakadályozni Lula hivatalba lépését a 2022-es választási veresége után. Bolsonaro szerint politikai üldöztetés áldozatává vált, míg a brazil legfelsőbb bíróság szerint bizonyítékok utalnak arra, hogy a volt elnök a választási vereség ellenére is hatalmon akart maradni.
Lula csütörtökön utasította a diplomatáit, hogy ha Trump levele fizikai formában is megérkezik a brazil elnöki palotába, azt azonnal küldjék vissza. A korábban már közzétett levélben az amerikai elnök élesen bírálta a brazil igazságszolgáltatást, és a közösségimédia-vállalatokat érintő bírósági döntéseket is a tervek szerint augusztus 1-jén életbe lépő vámemelés okai között említette.
A brazil elnök éles kritikát fogalmazott meg elődjével kapcsolatban, aki szerinte az amerikai elnök vámintézkedéseit pártolja. Emellett arra is utalt, hogy Bolsonaro fia az Egyesült Államok területén próbálta befolyásolni az amerikai kormányt.
Az Egyesült Államok a második legfontosabb kereskedelmi partner Brazília számára, és a tervezett vámok valószínűleg jelentős hatással lesznek mindkét nemzet gazdasági helyzetére.