Csalók céltáblája: az idősek – ezzel a ravasz taktikával operálnak.

Egyre gyakoribbá válnak a panaszok, hiszen a csalók most az időseket célozzák meg trükkjeikkel.

Csalók célozzák meg az idősebb korosztályt hallókészülékekkel kapcsolatos átverésekkel, és a helyzet komolyságára már az érintett vállalat is felhívta a figyelmet - számolt be róla az EconomX.

Az idősebb, nehéz helyzetben lévő személyek a legújabb bűnözői praktikák célpontjává váltak. A csalók egy neves hallókészülék márkát, a Signiát használják arra, hogy pénzt csikarjanak ki a gyanútlan áldozatoktól. A terméket forgalmazó WS Audiology-H Kft. saját hivatalos weboldalán figyelmeztetett a csalásra, de ennek ellenére sokan továbbra is pórul járnak. A dán központú vállalat már megtette a szükséges jogi lépéseket a helyzet orvoslására, de a legjobb védekezés jelenleg a tudatos vásárlás, amely segíthet elkerülni a csalásokból adódó károkat.

Az elkövetők olyan hirdetéseket tettek közzé az interneten, amelyekben kedvező áron kínálják az adott hallókészüléket, amelyre számos idős embernek szüksége van. Sokan közülük meg is nyitották a hirdetést, amely egy hamis oldalra vezetett. Itt ugyan megadták az adataikat, és ki is fizették az eszközt, ám az soha nem érkezett meg hozzájuk.

A forgalmazó arról tájékoztatott, hogy ilyen módon sosem értékesítik az eszköz, ám erről a gyanútlan áldozatok mit sem sejtettek: a pénzüket kicsalták, a megrendelt eszközt azonban nem kapták meg.

A 168.hu által is említett hírek szerint a bűnözők egyre kifinomultabb és merészebb módszerekkel próbálnak átverni minket, legyen szó az internetről vagy telefonos megkeresésekről. A karácsonyi időszak különösen kedvező számukra, mivel ilyenkor rengeteg szolgáltató és bolt hirdet különféle akciókat. Ezáltal a hamis hirdetések és ajánlatok sokkal kevésbé tűnnek gyanúsnak, ami megkönnyíti a csalók dolgát.

A kiberbiztonsági szakemberek, valamint számos pénzügyi intézmény és szolgáltató folyamatosan hangsúlyozza, hogy mielőtt valaki bármilyen online tranzakciót kezdeményezne, fontos alaposan ellenőrizni, hogy nem egy hamis weboldalon találja-e magát. Az URL-cím sokat elárulhat a webhely hitelességéről, és a nem természetes, idegen nyelvű megfogalmazások is figyelmeztető jelek lehetnek.

Az online világ mellett a telefonos csalások is komoly fenyegetést jelenthetnek bárki számára. A bűnözők gyakran telefonhívásokat kezdeményeznek, hogy megtévesszék az embereket, és például egy bank nevében próbálják meg kicsalni a jelszavakat, amelyek lehetővé tennék számukra, hogy hozzáférjenek a hívott fél bankszámlájához, ezzel ellopva a megtakarításaikat. Fontos, hogy senki ne adja át személyes adatait, ha ilyen típusú kérdéseket kap egy pénzintézet nevében. Mindig legyünk óvatosak, és ellenőrizzük a forrást, mielőtt bármilyen információt megosztanánk!

SMS-ben is érkezhetnek olyan linkeket tartalmazó üzenetek, amelyek hamis weboldalakra mutatnak. Aki például csomagot vár, egy csomagszállító nevében küldött üzenetre könnyen reagálhat, ha arról tájékoztatják, hogy hibás a címzés, emiatt nem tudják kézbesíteni a küldeményt. Csakhogy az esetek nagy részében szó sincs ilyesmiről.

Érdemes mindig gyanakodni a gyanús tartalmú hirdetések, üzenetek és hívások kapcsán, a bankkártyához kapcsolódó információkat pedig megóvni. A szakértők szerint a legfontosabb, hogy mindenki alaposan gondolja át, mielőtt pénzt utal át vagy bankkártyával fizet az interneten, ugyanis könnyen csalás áldozatává válhat bárki.

Related posts