A szerb diákok sürgetik az előrehozott parlamenti választások kiírását.

Az újvidéki vasútállomáson 2024 novemberében bekövetkezett tragikus előtető-összeomlás következményeként az incidens felelőseit azonnal letartóztatták. A súlyos esemény láncreakciót indított el, amely a polgármester és több miniszter lemondásához, valamint a kormány teljes bukásához vezetett.
A diákok most így fogalmaznak: "A fiatalok hangja nem csupán zaj, hanem egy olyan erő, amely képes elindítani a változásokat, helyreállítani a méltóságot, és újraéleszteni az igazságosság és a szabadság iránti reményeinket."
"Bizakodunk abban, hogy a kormány végül támogatni fogja a rendkívüli parlamenti választásokat. Ami a jelöltlistát illeti, közösen úgy döntöttünk, hogy a diákok nem szerepelnek rajta. A jövőben pedig megvitatjuk, hogyan alakuljon ez a lista" - nyilatkozta Nikola Lončarević diákaktivista az Euronews Szerbia hírportálnak.
A Zöld Baloldali Front, mint ellenzéki párt, úgy véli, hogy az utóbbi hónapok eseményei során a kormánykoalíció legitimitása megrendült az ország irányításában. Teljes mellszélességgel kiállnak a diákok mellett, hiszen közös céljuk a felsőoktatási intézmények megújítása és a társadalom demokratikusabbá tétele.
"A parlamenti választások alapvető követelése és az átmeneti kormányra vonatkozó ellenzéki követelés megegyezik" - mondta Natalija Stojmenović a Zöld Baloldali Front részéről.
Úgy vélem, hogy az elsődleges cél az SNS (a kormánypárt) megszorítása, ezt követően pedig egy világos többség elérése a társadalom fejlődése és a választási körülmények javítása érdekében való elmozdulás irányába.
Uglješa Marković, a Szocialista Párt képviselője, aki a kormánykoalícióban tevékenykedik, kijelentette, hogy a parlamenti többség szilárdnak bizonyul, amit az új kormány felállítása is alátámaszt.
Marković véleménye szerint a társadalmi helyzet javítása nem a szavazóhelyiségekben keresendő, hanem inkább az új miniszterelnök, Đuro Macut és Vladan Đokić egyetemi rektor által irányított párbeszéd révén valósulhat meg.
"Az SPS soha nem félt a választásoktól, de ismétlem: nem vagyunk a rendkívüli választások hívei, négyéves ciklusra van szükség a folyamatosság érdekében" - mondta Marković.
A parlamenti többség tagjai egyöntetűen osztják véleményüket. Ana Brnabić, a parlament elnöke kifejtette, hogy a diákok által megfogalmazott követelések csupán manipulációs eszközként szolgáltak, és már a kezdetektől fogva politikai indíttatásúak voltak.
Közben Miloš Vučević, az SNS elnöke kijelentette, hogy az előrehozott választások akkor váltak a tüntetők számára prioritássá, "amikor a forradalom és az átmeneti kormányra vonatkozó követelés kudarcot vallott".
"Nyitottak vagyunk a párbeszédre, hiszen a politikában a választások mindig középpontban állnak. Azonban, ha olyan helyzetbe kerülnénk, ami súlyos következményekkel járna az ország számára, például rendkívüli választásokról lenne szó, és káoszt idéznének elő a szavazóhelyiségekben, megakadályozva azok lebonyolítását, akkor azonnal a csalásról és lopásról kezdenének el beszélni" - hangsúlyozta Vučević.
Miloš Jovanović, a Szerbiai Új Demokrata Párt ellenzéki vezetője is kifejezte ellenérzését az új választások megszervezésével kapcsolatban.
"Sajnálom, hogy a tervezett átmeneti kormány ötlete nem valósult meg, hiszen ez lett volna az egyetlen ésszerű lépés a tisztességes választások lebonyolítása érdekében" – fogalmazott.
A szerbiai liberális ellenzéki pártok túlnyomó többsége támogatta a diáktüntetők felhívását az előrehozott választásokra.