A PSG kiválósága, a focipályák ikonikus alakja és a jövő reménysége - kivel tudná helyettesíteni Alexant?

Márciusban érkeztek az első hírek arról, hogy Trent Alexander-Arnold nyáron elhagyja a Liverpoolt, és a következő szezontól a Real Madrid futballistája lesz. Azóta mindenki azt találgatja, hogy ki pótolhatná a világ talán jelenlegi legjobb jobbhátvédjét - már ha ez egyáltalán lehetséges. Ebben a cikkben mi is megvizsgáltuk, hogy az idei teljesítmények alapján kik jöhetnének szóba Alexander-Arnold utódjaként.
Trent Alexander-Arnold már hatéves korától a Liverpool kötelékében nevelkedett, és a felnőttcsapatban 2016 októberében, mindössze tizennyolc évesen debütált. Azóta hihetetlen teljesítményt nyújtott: eddigi pályafutása során 349 mérkőzésen lépett pályára a különböző sorozatokban, amelyeken összesen 22 gólt szerzett és 89 gólpasszt adott. A jelentős szerepét jól tükrözi, hogy a 2023/2024-es szezontól kezdve már Virgil van Dijk mögött ő a Liverpool második számú csapatkapitánya, ami újabb bizonyítéka a tehetségének és a csapat iránti elkötelezettségének.
A jobbhátvéd szerepe rendkívül fontos a csapatban, és az ő különleges rúgótechnikája miatt valóban páratlan a mezőnyben. Olyan egyedi stílust képvisel, amely megkülönbözteti őt a többi játékostól, így nélkülözhetetlen láncszem a csapat sikerében.
A Liverpoolnak tehát egy pótolhatatlan játékost kellene pótolnia a távozásával, ráadásul jelentősen megnehezíti a helyzetet, hogy az egyik legpiacképesebb futballistája - aki a Transfermarkt becslései alapján 75 millió eurót ér - ingyen távozik a szezon végén.
Mielőtt alaposabban megvizsgálnánk a lehetséges jelölteket, először Alexander-Arnold példáján keresztül szeretnénk bemutatni, hogy milyen szempontokat és adatokat használtunk a szélső védők teljesítményének elemzésekor az európai topligákban. A játékot három fő fázisra tagoltuk:
Az egyes mutatók sorrendjének megállapításához percentilis értékeket alkalmaztunk. A nulla és száz közötti percentilis érték azt reprezentálja, hogy egy játékos a posztriválisai közül hány százalékot előz meg a teljesítményével. A 99-es percentilis érték a legkiemelkedőbb, ami azt jelenti, hogy az adott játékos egyedül vagy megosztva a legjobb teljesítményt nyújtja az adott mutatóban. (Fontos megjegyezni, hogy a játékosokat a ligán belüli posztriválisaikhoz viszonyítottuk, és csak azokat a védőket vettük számításba, akik legalább 900 percet játszottak az adott szezon során.)
Alexander-Arnoldról köztudott, hogy kiemelkedő teljesítménye elsősorban a támadások során emeli őt a világklasszisok közé. Azonban, ha alaposabban megvizsgáljuk a radardiagramját, világossá válik, hogy rendkívül sokoldalú játékosról van szó, aki nemcsak a helyzetkialakításban jeleskedik, hanem a védekezésben és a játéképítésben is jelentős szerepet vállal. A Premier League-ben található riválisaihoz viszonyítva Alexander-Arnold rendelkezik a legtöbb kapura lövéssel (1,6), a legtöbb kulcspasszal (2,1), valamint a legmagasabb számú progresszív passzal (8,6) 90 percenként. Beadások terén is ő a csúcstartó, hiszen egyedül egy másik játékos tudja felülmúlni az 5,9-es átlagát. Ráadásul a 26 éves védő esetében figyelembe kell venni a labdaérintések (85,9), a szerelések (2,8) és a labdaszerzések (5) számának kiemelkedő mértékét is.
Már ebből is világosan kiderül, hogy a Liverpool számára nem egyszerű feladat lesz pótolni Alexander-Arnoldot. Az angol Premier League címére áhítozó csapat elég vonzó és anyagilag is jól eleresztett ahhoz, hogy bármilyen játékosra lecsapjon, azonban a teljesítményen túl számos egyéb szempont is van, amely tovább szűkíti a potenciális jelöltek körét.
A Liverpool igazoláspolitikáját figyelembe véve az életkor kiemelkedően fontos tényező: szinte biztosra vehető, hogy a klub nem fog 26-27 évnél idősebb játékost keresni a jobbhátvéd pozíciójának betöltésére.
Tom Worville, az RB Leipzig korábbi adatmérnöke néhány évvel ezelőtt készített egy elemzést, amelyben több mint tíz Premier League-szezon játékperc adatát felhasználva határozta meg, hogy a játékosok hány éves korukban érik el a csúcsteljesítményüket az egyes posztokon. A szélső védők esetében ez a kor valahol 24 és 26 év között van. Az adatelemzésben - és így a scoutingban is - élen járó Liverpoolról nehéz elképzelni, hogy ennél idősebb játékosért fizessen több tízmillió eurót. Az átigazolási díj szintén fontos faktor, bár az utóbbi években a klubot birtokló Fenway Sports Group is mélyen belenyúlt a zsebébe Luis Díaz (53 millió), Szoboszlai Dominik (70 millió) és Darwin Núnez (85 millió) átigazolásánál. Mindezek figyelembe vételével lássuk, hogy mely játékosok jelenthetnének alternatívát Alexander-Arnold helyére.