A nemzetközi média is felfigyelt az átláthatósági törvény tervezetére, és nem mulasztotta el megosztani véleményét a javaslat kapcsán.

Valamennyi lap szerint az ellenzék erősödése miatt szánta el magát a kormány a lépésre.
Kedd éjszaka a kormánypártok benyújtották a parlamentnek az átláthatósági törvény javaslatát, amely szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal állítana össze egy listát azokról a szervezetekről, amelyekről úgy véli, hogy veszélyeztetik az ország szuverenitását, és befolyásolni próbálják a közéletet.
A "Közélet átláthatóságának erősítése" című törvényjavaslat értelmében jelentős korlátozások és szankciók lépnének életbe azon szervezetekkel szemben, amelyeket külföldi támogatásokkal működnek. Az ilyen intézkedések célja, hogy biztosítsák a közéleti folyamatok átláthatóságát és védjék a hazai érdekeket, ugyanakkor komoly kérdéseket vetnek fel a civil társadalom működésével és a szabad véleménynyilvánítással kapcsolatban.
A tervezet benyújtásáról számos nemzetközi hírügynökség és médium számolt be, amelyeket most egy helyen összegyűjtöttünk.
A Reuters hírügynökség jelentése szerint Orbán Viktor márciusban kötelezettséget vállalt arra, hogy határozottan fellép a független médiával, ellenzéki politikai szereplőkkel és a kormányon kívüli szervezetek külföldi finanszírozásával szemben. Ezzel a lépéssel fokozta a kampányát a 2026-os választásokra készülve, ahol egy új ellenzéki párt révén "példátlan kihívásokkal" kell szembenéznie.
Az AP hírügynökség jelentése szerint a tervezet benyújtása révén az Orbán-kormány "jelentősen fokozta" a kritikákkal szemben álló média és a nem kormányzati szervezetek ellen irányuló, "hosszú ideje tartó kemény fellépését". A cikk kiemeli, hogy Orbán Viktor célja a politikai véleménynyilvánítás és a polgári aktivitás szigorúbb ellenőrzése Magyarországon, különösen, mivel a 15 éve hatalmon lévő miniszterelnök a következő évi választások előtt "komoly kihívásokkal néz szembe". A hírek szerint a parlament várhatóan a közeljövőben szavaz a törvényjavaslatról, amelynek elfogadása szinte biztosra vehető, tekintettel arra, hogy a Fidesz kétharmados többséggel bír.
Az AP cikkében hangsúlyozza, hogy a magyar kormány fokozódó jogi és pénzügyi nyomást gyakorol a független médiákra és civil szervezetekre. Ennek következtében sok ilyen szervezet kénytelen nemzetközi támogatásokra és segélyekre támaszkodni, hogy fenntarthassák működésüket.
A Bloomberg hírügynökség hangsúlyozza, hogy Orbán Viktor pártja a független civil szervezetek hazai finanszírozásának visszaszorítására törekszik. A kritikusok szerint ennek célja az ellenzék megerősödésének megakadályozása, mindössze egy évvel a választások előtt. A cikk arra is rámutat, hogy a tervezett törvényjavaslat elfogadása valószínűleg tovább növeli a Magyarország és az Európai Unió közötti feszültséget, amely eddig több milliárd eurónyi uniós támogatás befagyasztásához vezetett.
A Politico elemzése szerint a kormánypárt által benyújtott törvényjavaslat "ellentmondásos" jelzőt érdemel, mivel kritikusai szerint ez a civil társadalom elleni nyílt támadásként értelmezhető. A tervezetet a lap a magyar demokrácia fokozatos leépítésének újabb lépéseként értékeli, amely során az Orbán-kormány a független intézmények és a különböző nézőpontok képviselőit célozza meg. A javaslatot a Politico az orosz "külföldi ügynökökről" szóló törvényhez hasonlítja, amelyet a Kreml a nem kormányzati szervezetek és a független hangok elnyomására használ fel.
A törvényjavaslat benyújtását követően az események gyors ütemben zajlanak. Kövesse velünk percről percre a legfrissebb reakciókat tudósításunkban!